Yaşamımız artık Kürtçe olacak

Kadın Haberleri —

31 Temmuz 2022 Pazar - 23:30

.

.

  • UTAMARA Kadın Buluşma Merkezi, anne ve çocukları arasındaki bağı ana dil üzerinden güçlendirmeyi amaçlayan ve 5 gün Kürtçe dil kampını tamamladı.

BERDAN DOĞAN / FRANKFURT

UTAMARA Kadın Buluşma Merkezi’nin düzenlediği  Anne-çocuk dil kampı sona erdi. 5 gün süren kampa Almanya’dan 20 çocuk katılırken, 8 anne de kampa çocuklarıyla katıldı.

Anneler Kürtçe okudu, yazdı

Kamp boyunca verilen Kürtçe derslerde anneler Kürtçe okuma, serbest konuşma tekniklerini öğrendi. HINKER Yekemin eğitim kitabı üzerinden gramer ve terim eğitimini gören anneler, günün özetini Kürtçe yazmayı ve Rudolf ve Marianne Schönfeld’in ortak hazırladıkları "Dersên Xwendina Kurdî" isimli ikinci eğitimi kitabı üzerinden Kürtçe hikayeler okumayı öğrendi. Son gün verilen derslerde kadının rolü, kadına karşı uygulanan kısıtlama, baskı ve şiddet üzerine Kürtçe eğitim verildi. Aynı gün, “Anne-çocuk ilişkileri ve çocuğumu Kürtçe konuşmaya nasıl teşvik edebilirim” üzerine bir panel yapıldı.

Kürtçe aktiviteler

Kamp boyunca çeşitli teknikler, yöntemlelerle çocuklar coğrafya, bilim, biyoloji, matematik gibi dersleri Kürtçe görerek yeni terimler öğrendi. Yapılan doğa gezilerinde çocuklar bitki, dal ve taş topladı. Daha sonra bu topladıkları öğeleri anne-çocuk doğa bilim ve doğa boyama derslerinde Kürtçe anlattı.