Yayla sezonu bitti, ürün yok

Kadın Haberleri —

27 Eylül 2020 Pazar - 19:00

  • Her gün baharla birlikte Colemêrg yaylalarına çıkan berivanlar, hayvancılığın eskisi gibi büyük bir rağbet görmemesinden ve ürün elde edememekten şikayetçi.

ŞEHRİBAN ABİ
JINNEWS/COLEMÊRG
 
Doğal kaynak suları ve yüksek dağlara sahip Colemêrg ve ilçelerinde hayvancılık geçim kaynağı. Kentin Gever ilçesine bağlı Bilindbasan köyünde yaşayan halk da hayvancılıkla geçimlerini sağlıyor. Her gün aynı saatte yaylada bir araya gelen berivanlar, burada koyunları sağarak elde ettikleri süt ürünlerinin bir kısmını satıyor bir kısmıyla da evlerinin gıda ihtiyacını gideriyor. Eylül ayının sonuna kadar koyunları sağan berivanlar, hayvancılığın eskisi gibi büyük bir rağbet görmemesinden ve ürün elde edememekten şikayetçi.
 
Tek geçim kaynağı

Sabah uyanır uyanmaz ev işine koştuğunu söyleyen Qendê Fırat, saat 10.00’dan itibaren ise yaylaya çıktıklarını, 4 saat güneş altında kaldıklarını ifade ediyor. Yaylaya 9 kadınla birlikte geldiklerini söyleyen Fırat, “Eskiden her evin en az 50 koyunu vardı ancak şimdi herkesin en fazla 15 koyunu var. Topraklarımızda yaşamak için tek kaynağımız hayvancılık. Sağmaya en fazla 20 gün kaldı. Ve biz sadece evimize yetecek kadar elde edebildik” diyor.
 
Hayvancılık eskisi gibi değil

“İşimiz yemek yapmak, koyun sağmak ve ev temizlemek. Bu kadar çok emek ve yorgunluğun karşılığını alamıyoruz” diyen Xecê Sakar da “Ne kadar emek verirsek verelim ancak kışlığa yetecek kadar peynir, yoğurt toplayabiliyoruz” diye konuştu.
 
Evin geçimini kendisi sağlıyor

Yaylaya gelen kadınlardan Safiye Ötken’in ise hayvanları yok fakat peynir, süt ve ücret karşılığında başkalarının koyunlarını sağmak için geliyor. 5 çocuk annesi Ötken’in eşi de çalışmıyor. “Köyde yapacak bir iş yok bunu da yapmazsam eşimle evde oturacağım. Ne iş var ne aş. Ailemi bu şekilde geçindiriyorum” diyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.