Yeni bir yaşama başlamak: Utamara

Kadın Haberleri —

  • Kürt kadınlarının bir araya gelerek, bireysel bütçeleri ve yaptıkları bağışlarla ilk adımlarını atan Utamara, geçen yıllar içinde Almanya’da bir statü kazanmayı ve binlerce kadının yaşamına dokunarak değiştirmeyi başardı. Sadece 2023 yılında 100'e yakın kadın yardım ve danışmanlık başvurusunda bulundu.
  • Utamara Kadın Buluşma Merkezi’nden Jinda Deniz, “Faaliyetlerimizi hem kadınların yaralarını sararak hem de onları bilinçlendirerek yürütüyoruz. Utamara, birçok kadına umut kaynağı olan yeni bir yaşama başlama noktası oluyor. Kadınlar arasında ağ oluşturmayı ve örgütlenmeyi teşvik ediyoruz” dedi.

BERDAN DOĞAN

Kadınlara “Yalnız değilsin” diyerek yola çıkan Utamara Kadın Buluşma Merkezi, yıllar süren yoğun çalışma ve tecrübelerin sonucunda bugün Almanya genelinde başarılı bir kadın kurumu olarak görülüyor. Şiddete karşı, eğitime taraf, özgüveni önceleyen ve ayrımcılıktan uzak tutumuyla bilinen Utamara’nın kapısı desteğe ihtiyaç duyan her kadına açık.

2009 yılından bu yana hizmet veren Utamara Kadın Buluşma Merkezi’nden Jinda Deniz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle sorularımızı yanıtlayarak, dünden gelen hedefleriyle bugün elde ettikleri sonuçları anlattı.

Uzun bir mücadele geçmişi olsa da öncelikle bilmeyenler için kısaca Utamara’yı tanıtır mısınız? Çalışmalarınızı nasıl yürütüyor, kadınlara ne tür destekler sunuyorsunuz?

Kadına yönelik her türlü şiddete karşı mücadele ediyoruz. İnsanları şiddet, savaş ve göç deneyimleriyle baş etme konusunda destekliyor ve tavsiyelerde bulunuyoruz. Kadınlar arasında ağ oluşturmayı ve örgütlenmeyi teşvik ediyoruz. Özellikle mülteci ve göçmen kadınlara hukuki ve sosyal konulardan aile içi şiddete, başlık parası, zorla evlendirmelerden savaş ve işkence travmalarına kadar birçok alanda gönüllü ve ücretsiz destek sunuyoruz. Kadınlara Kürtçenin lehçeleri, Türkçe, İngilizce, Almanca olduğu gibi Arapça, Farsça, Urduca, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca birçok dillerde danışmanlık hizmeti veriyoruz. Son yıllarda Kürt kadınlarının yanı sıra Alman, Romen, Ukraynalı, Arap kadınlara da acil barınma desteği sunuyoruz. Aynı zamanda kadın ve kız çocuklarının sosyal ve kültürel yaşamlarına katkı için eğitimler, seminerler veriyor, kamplar, festivaller organize ediyoruz.