Yeni jenosidlere izin vermeyeceğiz

Diaspora Haberleri —

22 Ağustos 2021 Pazar - 16:01

Şengal'e yönelik saldırılar Bielefeld'de kınandı

Şengal'e yönelik saldırılar Bielefeld'de kınandı

  • Faşist Türk devletinin Şengal'e yönelik düzenlediği soykırım saldırıları Avrupa’nın birçok kentinde Kürdistanlılar ve dostları tarafından protesto edildi, “Şengal yalnız değildir” mesajı verildi.

 

İşgalci Türk devletinin 16 ve 17 Ağustos’ta Şengal’e yönelik düzenlediği soykırım saldırılarına Avrupa’da Kürtlerin tepkisi sürüyor. Avrupa'da alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları, işgalci Türk devletinin Şengal'e yönelik sistematik saldırılarını protesto etti. 

BERLİN

Şengal’e yönelik saldırılar başkentte bir miting ile protesto edildi. Birleşmiş Milletler’in (BM) Şengal’deki Êzîdî soykırımını tanıdığını hatırlatan siyasetçi Sibel Yiğitalp, uluslararası toplumun Şengal’deki son saldırılar karşısındaki sessizliğini kınadı. NAV-Berlin Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz da 100 yıldır Kürtlere yönelik katliamların sürdüğünü, Avrupa devletlerinin ise çıkarları nedeniyle bu katliamlara seyirci kaldığını belirtti.

SAARBRÜCKEN

Europagalerie önünde düzenlenen eylemde Türk devletinin Şengal’e yönelik saldırılar karşısında uluslararası kamuoyunun sesiz kalmasına tepki gösterildi. Türkiye’nin bu sessizlikten güç aldığı belirtilen eylemde, herkese duyarlılık çağrısı yapıldı. Bildirilerin de dağıtıldığı eylem sloganlarla sona erdi.