Yenilenme süreci başladı

HDP Sözcüsü Ebru Günay

HDP Sözcüsü Ebru Günay

  • Siyasal, örgütsel ve düşünsel yeniden yapılanmayı sağlamak üzere halkla değerlendirmeler yapacaklarını, tüm kararlaşmaları buradan çıkaracaklarını söyleyen HDP Sözcüsü Ebru Günay, tüm partililere şu çağrıda bulundu:
  • "Bu dönemin karşılıklı muhasebesini yapmak, sahici ve onarıcı bir eleştiri-öz eleştiri sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm iradeyle yeniden buluşarak, yüksek bir moralle büyük kongreye yürüyelim. Hedefimiz budur. Bizler için yeni dönem başladı."


Seçim sonrası yenilenme süreci başlattıklarını belirten HDP Sözcüsü Ebru Günay, partideki kurul toplantılarını tamamladıktan sonra gerekli eleştiri ve öz eleştirileri yapıp büyük kongrelerini gerçekleştireceklerini söyledi. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partisinin yeniden yapılanma sürecine ve netleşen çalışma takvimine dair dün HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Seçim sürecinde kendilerine destek veren tüm kesimlere teşekkür eden Günay, seçim sonrası yenilenme süreci başlattıklarını ifade etti. Günay, "Hem ülke siyaseti hem de parti çalışmalarımız açısından bir dönemi arkada bıraktık. Seçimler sonrası değerlendirme sürecimizi başlattık. Öncelikle HDK, DTK, HDP, Yeşil Sol Parti ve DBP Eşsözcüleri ve Eşbaşkanlarının ortak istişare toplantıları gerçekleştirildi. Bunun ardından HDP bileşenleri eşbaşkanları ve eşsözcüleri ile toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, seçim sonrası değerlendirme sürecinin hangi başlıklar ve yöntemlerle sürdürüleceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Meclis grubumuz ile kapalı grup toplantısı gerçekleştirecek. 2 Haziran’da MYK toplanacak. Ardından 4-5-6 Haziran tarihlerinde Kadın Meclisi, Parti Meclisi ve İl eşbaşkanları toplantıları yapılarak gerekli planlamalar yapılacaktır" dedi. 
 
Yeni döneme hazırlık
 
Günay, temel amacın, eleştiri-öz eleştiri mekanizması işleterek yeni döneme hazırlanmak olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Genel Merkez toplantıları tamamlandıktan sonra ise halkımızla, il ve ilçe örgütlerimizle birlikte toplantılar yapılacak ve süreç bütün yönleriyle tartışılacak. Tüm bu hazırlıkların iki temel amacı vardır; 
* Seçim dönemi ve öncesinde yaşanmış olan eksiklikler ve yetersizlikleri gidermek; bir eleştiri/öz eleştiri mekanizmasını işleterek yanlışlarımızdan ve hatalarımızdan dersler çıkarmak. 
* Hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan yapılan muhasebenin gereklerinin yerine getirmek için kendimizi hem politikalar hem de örgütsel yapılar açısından yenilemek, yeni muhasebenin örgütsel sonuçlarını yaratmak." 

Kongre süreci başladı

Seçim döneminde ileri tarihe atılan büyük konferans-kongre süreci takviminin de böylelikle yeniden işlemeye başladığını kaydeden Günay, "Yapacağımız bu tartışma ve değerlendirmelerle büyük konferans ve kongre sürecinin içeriğini şekillendireceğiz; halkımız, üyelerimiz ve yerel örgütlerimizle birlikte büyük konferans ve kongre yolumuzu da elbetteki hep birlikte döşeyeceğiz" şeklinde konuştu.
 
Hızlıca yol alınacak
 
Bu toplantılar sürecini hızla tamamlayacaklarını vurgulayan Günay, şunları söyledi: "Yolumuz bellidir; siyasal, örgütsel ve politik yenilenmeyi sağlamak için bu dönemin muhasebesini yapmak, sahici ve onarıcı bir eleştiri-öz eleştiri devresinden geçip siyasete taşıdığımız tüm güç ve iradelerle yeniden buluşmak, tazelenmiş bir bilinç ve yüksek bir moralle büyük kongreye yürümektir. Bizler örgütlü bir muhasebe dönemini herhangi bir algı operasyonuna prim vermeden tamamlayacağız. Barış, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelemizi bir adım dahi geri atmadan daha ileriye taşıyacağız."
 
Kurumsal sorumluluk hatırlatması
 
Bu itibarla, siyasal, örgütsel ve düşünsel yeniden yapılanmayı sağlamak üzere halkla değerlendirmeler yapacaklarını, tüm kararlaşmaları buradan çıkaracaklarını söyleyen Günay, şunların altını çizdi: "Eleştiri de öz eleştiri de kurumsal sorumluluk temelinde yapılacaktır. Bu yüzden bıreysel kararlar ve bireysel inisiyatifle bu dönem karşılanamaz, var olan yetersizlikler aşılamaz. Tüm partili arkadaşlarımıza da çağrımız şudur; bu dönemin karşılıklı muhasebesini yapmak, sahici ve onarıcı bir eleştiri-öz eleştiri sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm iradeyle yeniden buluşarak, yüksek bir moralle büyük kongreye yürüyelim. Hedefimiz budur. Yeni sürecin öznesi olmak isteyen tüm partililerimizi, emektar arkadaşlarımızı eleştiri-öz eleştiri ve yeniden yapılanma sürecine katkı sunmaya, katılmaya ve yeniden yapılanmaya çağırıyoruz. Bizler için yeni dönem başladı."
 
Süreç kongreyle tamamlanacak
 
Örgütlü bir muhasebe sürecini büyük konferans ve kongreyle tamamlayacaklarını vurgulayan Günay, şunları dile getirdi: "HDP halkın partisidir. Partimizi halkımız var etmiştir. Onun mücadelesiyle bugünlere gelmiştir. Partimiz ve bundan sonraki hedeflerimize de halkımızın gösterdiği istikamette devam edecektir. İl il, mahalle mahalle, köy köy hep birlikte bu süreci tamamlayacağız. Çok daha güçlü ve çok daha kararlı bir şekilde bu süreçten çıkacağımıza inancımız tamdır. Partimiz, değişimin iradesinin öncüsüdür. Yeni dönemde de hem bu öncülük rolümüzü sürdüreceğiz hem de halklarımızın beklediği Türkiye siyasetini değiştireceğiz.”
 
Soruları da yanıtladı

Günay, açıklamadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Büyük kongre ne zaman gerçekleşecek?" sorusuna Günay, "Büyük kongre tarihi bizim halk ile yapacağımız tartışmalar sonucunda belirlenecektir. Dolayısıyla halkımızın beklentileri ve talepleri doğrultusunda bu süreç ilerletilecektir. Kısa sürede bu süreçleri tüketerek, daha kararlı bir şekilde mücadele hattını geliştirerek, demokratik siyaset yoluna devam edeceğiz" yanıtını verdi.
 
Demirtaş'ın eleştirileri kıymetlidir

Günay, Demirtaş ve Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili gelen sorulara şu yanıtı verdi: "Demirtaş’ın röportajı ile ilgili birkaç soru üst üste geldiği için ifade etmek isterim ki, bu konu üzerinden yapılan spekülatif söylemlere Demirtaş’ın kendisi de gerekli cevapları verdi. Kendisi önceki dönem Eş Genel Başkanımız. Biz bu tartışmaları yürütürken bütün parti kurullarımızla yine siyaseten HDP içerisinde ve şuanda tutuklu olan arkadaşlarımızla bir tartışma süreci yürüttük. Yine aynı şekilde HDP bileşenleri ile bir tartışma yürüttük. Bütün seçim sürecini yürütürken seçim stratejisini belirlerken de bu tartışmaları yürüterek bunları belirledik. Dolayısıyla bu konuda kendisinin (Demirtaş) cumhurbaşkanlığı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle değerlendirilmedi. Zaten kendisiyle yapılan istişarelerde kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı. Biz bu süreci örerken de hem Emek ve Özgürlük İttifakı ile yaptığımız tartışmalarda hem de kendi bileşenlerimizle yaptığımız tartışmalarda şunu ifade ettik, deprem süreciyle birlikte Türkiye siyasetinde yeni bir süreç başlamıştır ve biz tartışmalarımızı bu çerçevede gözden geçirerek bir tutum belirledik. Kendisinin öz eleştiri ve eleştirileri bizim açımızdan kıymetlidir. Biz parti olarak halkımızla birlikte kongre ve konferans sürecinde hep beraber karar vereceğiz." ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.