Yeşil Sol'la eşit temsiliyet

Kadın Haberleri —

Yeşil Sol Parti Kadın adaylar

Yeşil Sol Parti Kadın adaylar

  • Yeşil Sol Parti, Genel Seçimlerden aldığı oy oranıyla, yüzde 49 kadın temsiliyetini Meclis’e taşıdı.

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilli Seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) veri akışınün sürdüğü dün öğle saatleri itibarıyla Meclis’in yeni tablosu yavaş yavaş belirlenmeye başladı. Seçim listelerinde eşit temsiliyeti esas alan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 49 oranla 31 kadın milletvekillini Meclis’e gönderdi. 

Son verilere göre; 600 vekil koltuğundan yalnızca 120’sine kadınlar oturabiliyor. 31 kentten hiç kadın vekil çıkmadı. Semsûr, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Çewlig, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çorum, Xarpêt, Erzincan, Gümüşhane, Îdir, Karabük, Kırıkkale, Karaman, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Niğde, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’tan hiç kadın vekil çıkmadı. Son verilere göre bu kentlerden kadın vekil çıkma olasılığı da güç görünüyor. 

Yeşil Sol Parti farkı  

Bu seçimlere 270 aday ile girerek eşit temsiliyeti baz alan Yeşil Sol Parti, seçim sonuçlarında da farkını ortaya koydu. Kesin olmayan verilere göre Yeşil Sol Parti, 62 milletvekilini Meclis’e göndermeyi başardı. 62 vekilden 30’u ise kadın milletvekili. 8 kentte 1. sırada aday gösterilen kadın adayları, yeni dönemde Meclis’te kentlerini temsil edecek. 

Diğerleri yine şaşırtmadı

Kesin olmayan sonuçlara göre; yeniden iktidara gelen AKP-MHP iktidarı ile CHP-İYİ Parti ise çıkardıkları kadın vekil sayısıyla bir kez daha sınıfta kaldı. 266 vekil çıkaran AKP, Meclis’e 50 kadın vekil; 169 vekil çıkaran CHP, 30 kadın vekil; 44 vekil çıkaran İYİ Parti 6 kadın vekil; 50 vekil çıkaran MHP 3 kadın vekil ve Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında seçimlere girerek dört vekil çıkaran TİP ise bir kadın vekili Meclis’e gönderdi.

Dersim’in tek vekili kadın

Sonuçları merakla beklenen Dersim’de, Yeşil Sol Parti adayı Ayten Kordu, Dersim’i Meclis’te temsil edecek ilk kadın oldu. Daha önce kentte kadın vekil seçilmiş olsa da yaşanan erken seçimler ve oy yetersizliği nedeniyle Meclis’te temsiliyet söz konusu olmamıştı. 

Giresun ve Osmaniye’de ilk

Öte yandan Giresun cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa kadın vekil Meclis’e gönderdi. CHP listesinde yer alan Elvan Işık Gezmiş, aldığı oy oranıyla Meclis’te temsiliyet hakkı kazanan ilk kadın oldu. Yine Osmaniye’de de ilk defa kadın vekiller Meclis’e gönderildi. AKP’li bakan ile CHP’den Asu Kaya Gedik ilk kez Osmaniye’den Meclis’e giden kadın vekiller oldu. 

Yeşil Sol'un yeni vekilleri

23 kentte 62 milletvekili kazanan Yeşil Sol Parti’nin listelerinden Meclis’e giren kadın adaylar ve seçildikleri kentler şöyle: 

* Amed: Halide Türkoğlu, Adalet Kaya, Sevilay Çelenk Özen, Ceylan Akça Cupolo. 

* Adana: Tülay Hatimoğulları Oruç

* Erzirom: Meral Danış Beştaş

* Dîlok: Sevda Karaca Demir

* Colemêrg: Öznur Bartın

* İstanbul: Kezban Konukçu, Özgül Saki, Çiğdem Kılıçgün Uçar, Çiçek Otlu, 

* İzmir: Burcugül Çubuk

* Qers: Gülistan Kılıç Koçyiğit

* Mêrdîn: Saliha Aydeniz, Beritan Güneş Altın 

* Mersin: Perihan Koca

* Mûş: Sümeyye Boz

* Sêrt: Sabahat Erdoğan Sarıtaş

* Riha: Dilan Kunt Ayan

* Şirnex: Newroz Uysal, Ayşegül Doğan 

* Dêrsim: Ayten Kordu

* Wan: Pervin Buldan, Gülderen Varlı, Gülcan Kaçmaz Sayyiğit

* Ağirî: Nejla Demir

* Êlih: Zeynep Oduncu, Nurten Ertuğrul

* Bedlîs: Semra Çağlar Gökalp. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.