‘Yeter, çek git’

Kadın Haberleri —

Amed Newrozu 2023

Amed Newrozu 2023

  • Amed Newrozu’na katılan kadınlar yaklaşan 14 Mayıs seçimleri dolayısıyla taleplerini dile getirerek, “Kurdistan’da hangisi kanı durduracaksa, zindanları boşaltacaksa, toprağımızı, kültürümüzü ve anadilde eğitim hakkını kim sağlayacaksa oyumuzu ona vereceğiz.” “Mevcut iktidara “Artık yeter, çık git” diyeceğiz” dedi. 

Bu yıl  “Her der Newroz her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleşen Newroz Mereş (Maraş) merkezli depremlerde yaşamlarını yitirenlere adadı. Bakurê Kurdistan ve Türkiye’de 15 Mart’ta startı verilen 2023 Newrozu’nun finali de Amed’de gerçekleşti. Newroz’da isyanları, öfkeleri ile alanı dolduran kadınlar, gençler taleplerini haykırdı. 

Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ile deprem ve sel felaketlerinin temel gündem olduğu Amed Newrozu’nda kadınlar yaklaşan seçim dolayısıyla taleplerini sıraladı.

'İrademizi seçeceğiz'

Fatma Altıntaş

1992 yılından beri Amed Newrozlarına katılan Fatma Altıntaş, “Bu yıl da yine barış ve çözüm için bu alana aktık. Yüzyıllardır Kürt halkına büyük bir zulüm var. Bunun son bulması için buradayız. Bunun için de oyumuzu kullanarak irademizi seçeceğiz” dedi.

‘Talebimiz Önderliğimizin özgürlüğü’

Faike Bulak

Faike Bulak ise, “Bu yılki seçimden umutluyuz ve güzel şeylerin olmasını istiyoruz. Talebimiz artık barışın sağlanması, annelerin ağlamaması, Önderliğimiz ve Kurdistan’ın özgür olmasıdır” diye konuştu.

‘Bu yıl başaracağız’