Yıkılsın bu devletin duvarı!

19 Ocak 2022 Çarşamba - 20:30

  •  Ferit Şenyaşar’ın karla kaplı beton bloklara “317. gün” yazmasına, “kamu duvarına yazı yazmak yasak” diyerek müdahale eden polisler, yazıyı sildi. 

 

Dört yıldır katil milletvekili ve MKYK üyesi ile yakınlarını koruyan, soruşturmayı savsaklayan, gizlilik kararıyla dosyayı kaçıran AKP iktidarı, baba ve iki oğlunu vahşice katlettiği, birini de üç yıldır zindanda tuttuğu Şenyaşar Ailesi’nin 318 gündür Urfa Adliyesi önündeki adalet talebine meşrebince yanıt veriyor.  Emine Şenyaşar ve yaralı kurtulan oğlu Ferit’e defalarca saldıran, gözaltına alan, 10 dava açan, adalet nöbetini adliye kapısından bahçesine, ardından behçenin de dışına iten iktidar, dün yeni bir rezalete imza attı. Polisler, karla kaplanan beton bloka ‘37. Gün’ yazılmasının yasak olduğunu belirtip sildi. 

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşini ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart’ta başlattığı Adalet Nöbeti 318. gününde devam ediyor. Anne Emine Şenyaşar sağlık sorunları nedeniyle dün adliye binası önüne gelmeyerek, Suruç ilçesinde bulunan evlerinde nöbeti sürdürürdü. Ferit Şenyaşar, Elazığ Cezaevi’nde üç yıldır tek kişilik hücrede tutulan Fadıl Şenyaşar ile haftalık telefon görüşmesi nedeniyle diğer günlerden daha geç bir saatte yola çıktı. Kentte önceki gece saatlerinde yağan kar nedeniyle yolların güvenli olmamasına rağmen 42 kilometre yol alarak Urfa Adliyesi önüne gelen Ferit Şenyaşar, adliyeye yolu düşen yurttaşlar tarafından “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alana, katliamda yaşamını yitiren yakınlarının fotoğraflarının olduğu pankartı asarak nöbeti başlattı. Şenyaşar, kar altında kalan, alanın yanı başında bulunan beton bloklara ise “317. gün yazdı.” 

Adalet Nöbeti’nin zulüm altında devam ettiğini belirten Şenyaşar, “317. gününde kutsal nöbetimiz devam ediyor. Kar yağış nedeniyle yollar güvenli değildi, annem sağlık sorunları nedeniyle evde kaldı. Ben tehlikeyi göze alarak nöbet yerine geldim. Daha önce de koşullar ne olursa olsun adalet yerini bulana kadar bu saray önünden ayrılmayacağız, demiştik. Hak yerini bulacak biz o zaman evimize gideceğiz” diye konuştu.

Kardan yazıyı sildiler

Ardından nöbet alanına gelen Türk polisleri, Şenyaşar’ın karla kaplı duvara yazdığı “317. gün” yazısını silmesini istedi. Polisler gerekçe olarak “Kamu duvarına yazı yazmanın yasak” olduğunu ileri sürdü. Şenyaşar, polislerin uygulamasının “keyfi olduğunu” belirterek karara tepki gösterdi. Polisler ardından duvarda yer alan “317. gün” yazısını sildi. 

Şenyaşar Ailesi, sosyal medya hesabından, “Hakikatler kar altında. Yarın karlar eridiğinde hak yerini bulacaktır” mesajı paylaştı.  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.