Yokluk içinde kış hazırlığı

Kadın Haberleri —

14 Eylül 2020 Pazartesi - 23:00

  • Şehba Berxwedan Kampı’nda her gün bir evde bir araya gelen Efrînli kadınlar, imece usulü ile kışlık ihtiyaçlarını hazırlıyor.

LÎNDA ŞÊX
ANHA/ŞEHBA

Soykırımcı Türk devletinin 18 Mart 2018’de Efrîn’i işgali sonucu Şehba’ya göç eden Efrînli kadınlar, uygulanan ambargo ve artan fiyatlara karşı kış hazırlıkları yapıyor. Kışlık ürünlerin çoğu piyasada bulunsa da kadınlar kendi elleriyle hazırlamayı tercih ediyor. Berxwedan Kampı’nda her gün bir evde bir araya gelen kadınlar, imece usulü ile toplandıkları evin kışlık ihtiyaçlarını tamamlıyor. Kurutmalık sebze ve konserve başta olmak üzere reçel, turşu gibi kışlık ürünler hazırlayan kadınlar, Efrîn’de her türden gıdaya ulaşabilirlerken, burada şartların zorluğunda bahsediyor.
Hayvan beslediği için diğer ailelere nazaran daha rahat olduğunu belirten Rebîe Xeyir, kış hazırlığının bir gelenek olarak sürdürdüklerini söylüyor.
Hewa Mihemed de Efrîn’de temin edebildikleri birçok şeyi Şehba’da temin edemediklerine dikkat çekerek, “İşgalci Türk devleti her şeyimizi alt üst etti. Efrîn’de çeşit çeşit kışlıklar hazırlıyorduk. Burada imkanlar çok kısıtlı” diyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.