Zap’tan Heftanîn’e işgalciye darbe

  •  Zap’tan Metîna ve Heftanîn’e kadar işgalci Türk ordusuna darbe vurmaya devam eden gerilla güçleri, 9 işgalciyi cezalandırdı.

 

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), işgal saldırılarında bulunan Türk ordusuna yönelik eylemlerde 9 işgalcinin cezalandırıldığını, 2’sinin yaralandığını ve birçok silahın imha edildiğini bildirdi.

Yazılı bir açıklama yapan HPG-BİM, “Kurdistan Özgürlük Gerillası işgalci Türk ordusuna Zap’tan Heftanîn’e, Metîna’dan Zap’a kadar Medya Savunma Alanları’nda işgal etmek istediği her yerde etkili bir şekilde darbe vurmaya devam ediyor. Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemlerde; 9 işgalci cezalandırıldı ve 2 işgalci yaralandı. Aynı zamanda 1 A4 silahı, 2 mobesse kamerası ve 2 mevzi tümden imha edilirken, 2 mevzi de darbelendi” dedi. Gerilla eylemlerinin ayrıntıları şöyle:

Avaşîn Bölgesi

*  16 Eylül saat 11:30’da Mamreşo Direniş Alanı’ndaki Girê Şehîd Munzur’daki işgalciler koordineli gerilla taktiği ile hedeflendi. Ferdi ve ağır silahlar ile iki koldan hedeflenen işgalciler etkili şekilde vuruldu. Bu eylemde 3 işgalci cezalandırıldı. 17 Eylül’de bu alanda başlayan operasyon sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.

Heftanîn Bölgesi

* 19 Eylül saat 07:00’da Girê Şehîd Silava’daki işgalciler ağır silahlar ile hedeflendi. A4 silahının ve savaş tekniğinin olduğu mevzi isabetli bir şekilde vuruldu. Bu mevzideki 2 işgalci cezalandırılırken, 1 A4 silahı, 2 mobesse kamerası ve 1 mevzi tümden imha edildi.

*  19 Eylül saat 13:15’te Bektorya’ya bağlı Gundê Rûsê’den geçmekte olan işgalci Türk ordusuna ait kamyonet sabotaj taktiği ile hedeflenerek vuruldu. Bu eylemde 2 işgalci cezalandırıldı ve 1 işgalci de yaralandı.

Metîna Bölgesi

*  20 Eylül saat 16:00’da Girê Çarçêl Direniş Alanı’nda mevzilenmeye çalışan işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek darbelendi.

*  20 Eylül saat 21:00’da Girê Çarçêl Direniş Alanı’ndaki helikopter hareketliliğine müdahale edildi.

*  21 Eylül saat 06:30’da Girê Çarçêl Direniş Alanı’ndaki işgalciler harekete geçtiğinde orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci yaralandı.

Şehîd Delîl Batı Zap Bölgesi

*  20 Eylül saat 08:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi. Bu eylem YJA Star güçlerince gerçekleştirildi.

*  20 Eylül saat 15:25’te Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi imha edildi.

*  20 Eylül saat 19:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi. Bu eylem YJA Star güçleri tarafından gerçekleştirildi.

*  20 Eylül saat 03:00’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerince gerçekleştirildi.

*  20 Eylül saat 18:30’da Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmak isteyen işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek darbelendi. Bu eylem YJA Star güçleri tarafından gerçekleştirildi.

*  20 Eylül saat 21:20’de Girê Amediyê Direniş Alanı’nda konumlanmak isteyen işgalciler harekete geçtiğinde suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı.

Sivil araç bombalandı

Türk ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar ise şöyle:

* 20 Eylül’de Qendîl’e bağlı Enzê alanında bölge halkına ait sivil bir araç savaş uçakları ile bombalandı.

* 20 Eylül’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi ile Metîna bölgesi saldırı helikopterleri ile bombalandı.

* Zap, Şehîd Delîl Batı Zap ve Metîna bölgeleri toplarla bombalandı.  BEHDİNAN

Bana’da ev baskınları

Şırnak’ın Başa (Güçlükonak) ilçesine bağlı Bana (Ormaniçi) köyü 2 aya aşkın bir süredir askeri abluka altında tutulurken, köye giriş ve çıkışlar ise engelleniyor. Köy havadan ve karadan bombalanırken, önceki gün yapılan hava saldırısında HPG’li Ramazan Eliçümüş yaşamını yitirmişti. Köyde bulunan birçok eve baskın yapıldı ve evler didik didik arandı.  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.