Zehirli gaz saldırıları sürüyor

Kadın Haberleri —

13 Mart 2023 Pazartesi - 16:05

İran'da kız öğrencilere zehirli gaz saldırısı

İran'da kız öğrencilere zehirli gaz saldırısı

  • İran’da lise ve üniversitelerde kız öğrencilere yönelik zehirli gaz saldırıları sürüyor. İran Eğitim Bakanlığı okullarda hiçbir sorun yaşanmadığını iddia ederken Rojhilatê Kurdistan’ın Sine kentinde yeni saldırı oldu.

Rojhilatê Kurdistan ve İran’da kız öğrencilere yönelik zehirli gaz saldırıları devam ediyor. İran Eğitim Bakanlığı okullarda hiçbir sorun yaşanmadığını iddia ederken, zehirli gaz saldırılarında 100 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Dün ise yeni bir zehirli gaz saldırısı yaşandı. Rojhilatê Kurdistan’ın Sine kentine bağlı Jarewu bölgesinde bulununan Bêsaran köyünde bir okula zehirli gaz saldırısı düzenlendi. Olaya ilişkin ayrıntılı bilgi bulunmazken, saldırıları ise tekipler devam ediyor. 12 Mart’ta Yeni Zelanda, Kanada, Amerika, İsveç, İtalya, Fransa, Danimarka, Almanya ve daha birçok ülkede alanlara çıkan Rojhilatê Kurdistanlı Kürtler ve İranlılar zehrli gaz saldırılarını protesto etti.

Aynı amaçla Tahran’daki Allameh Tabatabai Üniversitesi’nde kadın öğrencilerin zehirlenmesini protesto eden en az 30 öğrencinin üniversiteye girişi ise yasaklandı.

İran ve Doğu Kürdistan’da yaklaşık dört aydır kız öğrencilerin okuduğu okullara yönelik zehirli gaz saldırı düzenleniyor. Şimdiye kadar 4 öğrenci yaşamını yitirirken binlerce öğrenci zehirlenerek hastanelere kaldırıldı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.