Zeytin dalı ateşinden yaşama

Kadın Haberleri —

  • Türk devletinin saldırıları sonucu Kuzey ve Doğu Suriye’deki tek gaz santralinin hizmet dışı kalması ve Kurdistan Bölgesi’nden ithal edilen yerli gaz tüplerinin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle kadınlar alternatif çözümlere başvurdu.

15 Ocak'ta Türk devletinin saldırıları nedeniyle bölgedeki tek gaz santralinin hizmet dışı kalmış ve gaz fiyatları yükselişe geçmişti. Bunun üzerine Minbic’deki kadınlar, karşı karşıya oldukları krizlere karşı doğadan aldıkları güçle alternatif çözümler üreterek yaşamlarını sürdürüyor.

 

 

Qara'at Al-Saghir köyünden 90’lı yaşlardaki Rima Al-Süleyman, son dönemde ortaya çıkan gaz krizi nedeniyle yaktığı ateş üzerinde ekmeğini ve yemeğini pişiriyor, çayını kaynatıyor.

Jinha’ya konuşan Rima Al-Süleyman, “Taşları belli bir düzende daire haline getiriyoruz ve ardından ateşimizi yakıyoruz. Çoğunlukla yemeklerimizi pişirip, çayımızı bu ateşin üzerinde demliyoruz. Kadınlar olarak ateşin etrafında toplanır çayımızı içer, sohbetlerimizi yaparız” diyor.

 

 

80 yaşındaki Şaha Al-Kasmo ise, “Her sonbaharda odun sobası için yakacak odun toplardık. Yeme-içme dahil günlük işlerimizi kolaylaştırmak zorunda kaldık” sözleriyle gençlik yıllarına gidiyor.

Gaz krizinin ardından eski yöntemlere başvurduklarını belirten Şaha Al-Kasmo, “Kadınlar, zeytin hasadını yaptıktan sonra yakacak odun da elde ediyorlar. Zeytin hasadı sırasında kırılan dalları topluyoruz. Zeytin mahsulünün yanı sıra mısır ve ayçiçeğinden de yakacak elde ediyoruz” diyor. MINBIC

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.