'Hayaliniz gerçekleşecek'

Kadın Haberleri —

9 Ocak 2023 Pazartesi - 18:15

Fidan Doğan (Rojbin) mezarı başında anıldı

Fidan Doğan (Rojbin) mezarı başında anıldı

  • Mereş’te kadınlar, Fidan Doğan’ı mezarı başında andı. Anmada konuşan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Gözünüz arkada kalmasın sizin bize bıraktığınız ‘Jin jiyan azadî’ direnişi yaşayacaktır” diyerek şehitlerin hayallerinin gerçekleşeceğini kaydetti.

Fransa’nın başkenti Paris'te PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara) ve Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez (Ronahî) ile birlikte katledilen Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbîn)  Mereş’in Elbîstan ilçesi Xopon Mahallesi'ndeki mezarı başında anıldı. 

Fidan Doğan’ın yakınlarını da yer aldığı anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Kadın Meclisi, HDP Riha Milletvekili Ayşe Sürücü, Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri katıldı.  

Kadınlar gerçekleri biliyor

Anmada konuşan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, 10 yıl önce gerçekleşen katliamın aydınlatılmadığını hatırlatarak şöyle dedi: "Her bir yol arkadaşımız Kürt kadın mücadelesinin önemli temsilcilerindendi. İktidarın kadın mücadelesinden korktuğunu biliyorduk ama bu korku Kürt kadınlarını fütursuzca öldürmeye döndü. 10 yıldan beri bizler tetikçinin ardındaki karanlık gücü biliyoruz. Kürt kadınlarının yol arkadaşları o gücü çok iyi tanıyor. Devletler tetikçiyi yakalayarak bu cinayeti aydınlattığını söylese de, bizler gerçek faillerin hesap vermediğini biliyoruz. Yeni katliamların önüne geçmek istiyorsak tetikçilerin arkasındaki güçleri ortaya çıkarmalı ve hesap vermelidir. Basına düşen kayıtlarda gerçek faillere hep işaret edildi ama failler ortaya çıkarılmadı. Gerçek katiller gizlendi. Biz kadınlar gerçekleri biliyoruz ve hesap sormaya devam edeceğiz." 

Bu yılki 9 Ocak anmasının daha farklı bir öneme sahip olduğunu dile getiren Günay, "10 yıl önce bu cinayet aydınlatılsaydı, bundan 2 hafta önce gerçekleşen 2'nci Paris Katliamı yaşanmazdı. Bu katliamda Evîn Goyî, Mir Perwer ve Abdurrahman Kızıl katledilmezdi. 10 yıl önce Sakine, Leyla, Fidan'ın gerçek katilleri hesap vermiş olsaydı, tetikçiyi yakalayarak 'bizler olayı aydınlattık' demeseydiler, ardındakileri yakalasaydılar bu cinayet gerçekleşmeyecekti. Bu cinayet aydınlatılmış olsaydı biz çok daha farklı bir yerde, kadınlar öncülüğünden nasıl bir toplumun inşa edildiğini görecektik. Dost, düşman herkes biliyor ki, Kürt kadınları hiçbir baskı, katliamdan korkmadı ve korkmayacak" şeklinde konuştu. 

Kadınların önünde duramazlar 

Katliamlara rağmen Kürt kadınlarının mücadeleden bugüne kadar geri adım atmadığını söyleyen Günay, Sakine Cansız’ın Diyarbakır Cezaevi’ndeki direnişinin bunun somut örneği olduğunu vurguladı. Günay, “Bunu bütün asimilasyon politikasına rağmen ülke dışında yaşayan Fidan'dan, gençlik mücadelesi yürüten Leyla'dan biliyoruz. Bugün bütün dünya Kürt kadınlarının direnişi sembolü 'Jin jiyan azadî' felsefesiyle direniyor. Devletler ne kadar kirli ve karanlık olurlarsa olsunlar, mücadelede, direnişte karar kılmış kadınların önünde duramazlar. Bu hakikat er yada geç ortaya çıkacaktır” dedi. 

Katiller hesap verecek

3 Kürt kadının faillerinin er ya da geç hesap vereceğini ifade eden Günay, “Sêwê'nin, Fatma'nın, Pakize'nin katilleri ve Evîn Goyî'nin katilleri hesap verecek. Hakikati ortaya çıkarmak için arkadaşlarımıza söz verdik. Her bir katledilen arkadaşlarımızın katilleri hesap verecektir. Bunu da bütün dünyaya yayılan 'Jin jiyan azadî' felsefesi direnişi sağlayacaktır. Bu cinayetlere dair söyleyecek çok şeyimiz vardır. Biz bu cinayetleri kararlılığımızla, örgütlülüğümüzle, mücadelemizle aydınlatacağız. “Başta Fidan olmak üzere Paris ve Silopiya’da katledilenlere söz veriyorum. Hayaliniz gerçekleşecek” diyen Günay, özgür Kürt kadının bu topraklarda özgürce yaşayacağını ve demokratik toplumu inşa edeceğini dile getirdi. 

“Gözünüz arkada kalmasın sizin bize bıraktığınız ‘Jin jiyan azadî’ direnişi yaşayacaktır” diyen Ebru Günay katliamların hesabının sorulacağını kaydetti. Anma ardından Fidan Doğan'ın anıt mezarına mor şal ve karanfiller bırakıldı.

MA / MEREŞ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.