Mardin’de 386 yılında yapılmış kilise bulundu

Toplum/Yaşam Haberleri —

9 Eylül 2020 Çarşamba - 23:00

  • Mardin’in Derik ilçesine bağlı Kevirşîn köyünde yer alan Gola yerleşim yerinde yapılan kazılarda 386 yılında yapılmış bazilikal planlı bir kilise bulundu.

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Kevirşîn köyünde yer alan Gola yerleşim yerinde yapılan kazılarda 386 yılında yapılmış bazilikal planlı bir kilise bulundu.
Mardin Müze Müdürü Abdulgani Tarkan Başkanlığında, Müze Uzmanı Arkeolog ve Sanat Tarihçi Volkan Bağlayıcı ve beş işçi ile 6 Temmuz 2020 tarihinde Gola Yerleşim Yeri Kurtarma Kazı çalışmaları başlatıldı.
Hala devam eden kazı çalışmaları sırasında; insan ve hayvan figürleri, geometrik ve bitkisel motifler yanı sıra Estrengelo stilinde kitabesi bulunan mozaikli bir yapı ortaya çıkarıldı.

Erken Bizans Dönemine ait
Arkeofili sitesinde çıkan habere göre Erken Bizans Dönemine ait bazilikal planlı kilise ve vaftizhane olan yapının kitabesinden, MS 4. yüzyılın son çeyreğine ait olduğu tespit edildi.
Ayrıca mozaikli alanda biri omuzunda av hayvanı taşıyan, diğeri ise bir elinde kuş diğerinde horoz tutan iki insan figürünün arasındaki yazıda Nisan yazıyor. Söz konusu yazının olasılıkla Nisan ayında avlanıldığını betimlemek amacıyla yazıldığı düşünülüyor.
Bir elinde meyve sepeti taşıyan, diğerinde ise elinde orak tutan iki insan figürünün güneyindeki yazıda ise Haziran yazıyor.

2013 yılında definecilerin kaçak kazısı sonucu bulunan Gola Yerleşim Alanı, sit alanı ilan edildi ve kazı çalışmaları başlatıldı. Yapılan kazı sonucu ortaya çıkarılan mozaiklerin, üzerindeki İbranice yazılı kitabeden 1600 yıl önce Doğu Roma İmparatorluğu döneminde, Süryaniler tarafından inşa edildiği tahmin ediliyor. Yapıda, 4 mevsimin resmedildiği insan, hayvan, bitki ve haç figürleri bulunuyor.

Defenciler mozaiklere büyük hasar verdi
Tarihi alandaki kazı çalışmalarının Kurban Bayramı’nda ara verilmesini fırsat bilen defineciler, mozaiklerin altında altın olduğunu düşünerek, kaçak kazı yaptı. Yaklaşık iki metre derinliğinde çukur açan defineciler, mozaiklere büyük hasar verdi. MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.