'Merhaba' dediyse örgütsel irtibat vardır

Kadın Haberleri —

İzmir'de tutuklanan kadınlar

İzmir'de tutuklanan kadınlar

  • İzmir'de “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 kadın hakkında açılan davada, telefon görüşmelerinde “Merhaba nasılsın?” ifadesinin kullanılması bile örgütsel faaliyet olarak değerlendirilerek suç sayıldı. 

İzmir’de 22 Mart'ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi İdil Uğurlu, Barış Annesi Behiye Yalçın, Selma Demir, Ayşe Merva Aytemür, Hayat İzgi ve Newroz Çelik, 24 Mart'ta sevk edildikleri adliyede, "Örgüt üyeliği" gerekçesiyle tutuklandı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 kişi hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı. İddianame, sunulduğu İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek 8 Haziran’a duruşma günü verildi. 50 sayfalık iddianamenin 10 sayfası PKK, KJK ve TJA’ya ilişkin bilgilerden oluşuyor. iddianamede, suçlamalar Buse Arslan isimli açık ve “dokuz” isimli gizli tanığın ifadeleri ile kadınların katıldığı eylem ve etkinliklere dayandırılıyor.  

Basın açıklaması ve toplantılar suç

İddianamede, HDP Milletvekili Semra Güzel'in tutuklanmasına karşı, HDP Genel Kongresi, İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü açıklaması, Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un tahliye talebi, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin zamlara karşı açıklaması, İHD'nin hasta tutsakların tahliye edilmesi talebi, DAİŞ'in Şengal ve Suruç'ta yaptığı katliamlara tepki gösterilmesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yapılacak Feminist Gece Yürüyüşü çağrısı, İzmir Kadın Platformu'nun kadına yönelik şiddete ve ekolojik talana karşı yaptığı basın açıklamaları ve Newroz kutlamaları suçlama konusu yapıldı. Yine HDP'nin Ege Bölge Konferansı, HDP'nin halk buluşmaları, Adalet Nöbeti ve KESK İzmir Şubeler Platformu'nun Adaleti Nöbeti'ne yapılan katılımlar da suç olarak gösterildi.  Kadınların katıldığı eylem ve etkinliklere dair iddianamede, GSM hatlarının HTS verilerinin yer aldığı raporlar bulunuyor. 

İddianamede, kadınların yaptığı telefon görüşmelerine ait tapeler de yer aldı, “Merhaba nasılsın?” ifadesi suçlama konusu yapıldı. İddianamede bununla ilgili şu değerlendirme yapıldı: "Merhaba nasılsın? söylemi ile örgütsel irtibat ilişki içinde bulunduğu değerlendirilen kişiyle örgüt adına örgütsel toplantı görüşme talebini gizliliği riayet ederek üstü kapalı olarak ilettiği anlaşılmakta."  

Kısa konuşmak örgütsel tavırdır

Kadınların telefon görüşmelerindeki konuşmaların kısa olması “örgütsel tavır sergilemek” olarak değerlendirildi. Yine kadınların aralarında yaptığı görüntülü konuşmaların da örgütsel faaliyet olarak sayıldığı iddianamede, görüntülü konuşmanın, konuşmaların deşifre olmaması amacıyla yapıldığı ileri sürüldü.

İddianamede, İdil Uğurlu, Behiye Yalçın, Selma Demir, Hayat İzgi, Ayşe Merva Aytemür ve Newroz Çelik hakkında “Örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle 7,5yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.