'Mutlu Türk' olmaları istendi

2 Eylül 2020 Çarşamba - 16:19

  • Şakran Cezaevi’ndeki 6 tutsak, gardiyanlar tarafından üzerlerindeki elbiseler çıkartılarak darp edildi ve “Ne mutlu Türküm diyene” demeye zorlandı.

 

İzmir Aliağa’da bulunan Şakran 1 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutulan 6 kişi, koğuşlarının değiştirilmesini kabul etmemesi sonrası gardiyanlar tarafından darp edildi. Darp sonucu tutsakların vücutlarının çeşitli yerlerinde morluk ve yaralar oluştu. Darp edilen tutsaklardan Barış İldem, yaşananları telefonla görüştüğü yeğeni Kadri Süer’e anlattı. Süer, dayısının alnında yaralar ve kollarında şişme oluştuğunu, çene kemiğinin ise yerinden çıktığını belirtti. Süer, dayısının konuşmakta zorluk çektiğini söyledi. 

Diğer tutsakların da benzer durumda olduklarını dile getiren Süer, dayısının kendisine, “Darp esnasında ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diye bağırmaya zorladılar. Bunu kabul etmedik. Bunun üzerine daha fazla darp ettiler. Bizi çıplak hale getirip dövmeye devam ettiler. Darp raporu almak için hastaneye götürülmek istendik, ancak hastane sevkimiz yapılmadı. Şu an 13 kişi 3 kişilik koğuşta tutuluyoruz” dediğini ifade etti. 

Dayısının bir ay kadar önce de hastaneye sevk edildiği sırada jandarma tarafından darp edildiğini ve darp raporu alarak şikayetçi olduğunu söyleyen Süer, jandarmanın da dayısı hakkında şikayetçi olduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

İldem’in avukatı Suat Çetinkaya ise aile ile yaptığı görüşme sonrası durumdan haberdar olduklarını ve konuya dair suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.  İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.