'Rejim için artık gitme zamanı'

Kadın Haberleri —

29 Eylül 2022 Perşembe - 20:15

 Safide Derviş

Safide Derviş

  • İran’da kitapları nedeniyle defalarca gözaltına alınan, işkence gören yazar Safide Derviş, “Biz şeriat kanunları ile yönetilmek istemiyoruz. Bu kadar basit. Babalarımız, dedelerimiz onları getirmiş olabilir ama aradan 43 yıl geçti, bizler artık gitmelerini istiyoruz” dedi. 

ERDOĞAN ALAYUMAT / İSTANBUL

Jîna Amînî’nin katledilmesini İstanbul'da protesto edenlerden biri olan İranlı yazar Safide Derviş, "İranlı kadınların molla rejimini yıkmak dışında başka yolu yok. Kadınlara sesleniyorum. Lütfen bu direnişimizde bize destek verin” diye seslendi. 

Kürt kadını Jîna Amînî’nin “Ahlak Polisi” tarafından katledilmesinden sonra İran’ın birçok kenti ve Rojhilatê Kurdistan’da başlayan eylemler devam ediyor. İran'da Kürt kadınları öncülüğünde başlayan eylemlere dünyanın pek çok noktasında binlerce kadın da destek veriyor. 

'Molla rejimine karşıyız'

Türkiye ve Bakurê Kurdistan’da da kadınlar sokağa çıkarak İranlı kadınların direnişini selamlıyor. İstanbul’da rejimi protesto etmek ve İran’da halkların direnişini sahiplenmek için yapılan eylemlerin adresi ise Fatih ilçesinde bulunan İran Başkonsolosluğu oldu. Konsolosluk önünde yapılan eylemlerin birinde tanıştığımız İranlı yazar Safide Derviş, 5 yıldır Türkiye’de  yaşadığını söyledi. İran’da rejime muhalif bir ailede büyüdüğünü belirten Derviş, “Bu yüzden rejim güçleri sürekli evimize baskınlar düzenlerdi” dedi. Derviş, rejim güçlerinin zalimliğinden kaynaklı çocukluğundan beri molla rejimine karşı olduğunu belirtti.

'Tecavüzle tehdit edildim'

2009 yılında rejime karşı yapılan eylemlere katılan Derviş, bu nedenle defalarca gözaltına alındığı belirterek şöyle devam etti: “Ben bir yazarım. Çocuklar ve yetişkinler için yazdığım birkaç kitabım var. İran’da 2010 yılında kitaplarımın basımı yasaklandı. Daha sonra kitaplarım gerekçe gösterilerek evim basıldı, ben ve eşim gözaltına alındık. Gözaltındayken 78 kez sorguya alındım. İşkenceye maruz kaldım ve tecavüz edilmekle tehdit edildim. İran polisi sorgular sırasında, ‘Sen Müslüman değilsin. Bizim kölemizsin’ diyorlardı. Yaşadıklarımı anlatmakta zorlanıyorum. Gördüğüm işkencelerden sonra elime kalem alamıyorum.”

17 yıl hapis!

Serbest kaldıktan sonra yarım kalan eğitimini yurt dışında tamamlamak istediğini ancak rejimin buna engel olduğunu söyleyen Derviş, "Ülkede sıkışıp kalmıştım. Ne yazabiliyordum ne de düşünebiliyordum. Üniversiteye kadar okuyabiliyoruz ama ondan sonrası yok. Tek düşüncem ülkeden kaçmaktı. Gördüğüm ilk fırsatta kaçmayı başardım ve Türkiye’ye geldim” dedi. Eğitimini Türkiye’de tamamlayan Derviş, “Yüksek Lisansımı yaptım, daha sonra Türkiye’de doktora tezimi verdim. Ama Türkiye’de çalışamıyorum neden çünkü ben siyasi bir mülteciyim” diye konuştu. Derviş, Türkiye’ye geldikten sonra rejim tarafından hakkında 17 yıl hapis cezası verilmiş. 

Rejimi istemiyoruz

İran’da kadınların yaşam alanlarının kalmadığını dile getiren Derviş, şöyle davam etti: “Molla rejimi yaşamın her alanında kadınları kısıtlıyor ve okuma imkanı vermiyor. Rejim, İran halkını sevmiyor. Biz halklar da rejimi sevmiyoruz. Biz şeriat kanunları ile yönetilmek istemiyoruz. Bu kadar basit. Babalarımız, dedelerimiz onları getirmiş olabilir ama aradan 43 yıl geçti, bizler artık gitmelerini istiyoruz.”

'Benim saçlarım rüzgarı seviyor'

İran rejiminin uygulamalarına karşı sessiz kalınmasını eleştiren Derviş, “İran şeriat kanunları ile yönetiliyor, ama ben merak ediyorum bu İslam dini kaç tanedir. İran’da farklı, diğer Arap ülkelerinde farklı. Ben merak ediyorum kaç çeşit İslam var. Benim saçlarım rüzgarı seviyor. Neden kapatmak zorunda kalayım. Bize yapılan zulüm karşısında neden herkes sessiz kalıyor. İranlı kadınların molla rejimini yıkmak dışında başka yolu yok. Kadınlara sesleniyorum. Lütfen bu direnişimizde bize destek verin.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.