1 yıl ücretsiz bilet

Dünya Haberleri —

Gençlik

Gençlik

  • Die Linke Genel Başkanı Martin Schirdewan, 18 yaşına girenlere, bir yıllık ücretsiz toplu taşıma bileti verilmesini önerdi. Schirdewan, "Hiç kimse maddi kısıtlamalar nedeniyle seyahat hürriyetinden yoksun kalmamalı" dedi.

Almanya'da Die Linke Genel Başkanı Martin Schirdewan, 18 yaşına giren gençlere, bir yıllık ücretsiz toplu taşıma bileti verilmesini önerdi. Schirdewan, Almanya'nın Avusturya'nın iklim bileti (Klimaticket) uygulamasını takip etmesi gerektiğini belirterek, "Hiç kimse maddi kısıtlamalar nedeniyle hareketlilikten yoksun kalmamalı" dedi.

Örnek, Avusturya modeli

Avusturya'da 18 yaşındaki gençler bir yıl boyunca otobüs ve trenleri ücretsiz kullanabiliyor ve Schirdewan bu uygulamanın Almanya'da da uygulanmasını istiyor. Ayrıca, 49 avroluk bilete abone olanlara yılda altı ücretsiz uzun mesafe yolculuğu hakkı verilmesini önerdi.

Schirdewan, daha ucuz yerel toplu taşımacılığın otobüs ve trenlerde büyük bir yatırım programı gerektirdiğini ve bunun geniş çaplı bir gelişmeye yol açacağını vurguladı. Ulaşımın Avrupa'daki sera gazı emisyonlarının dörtte birinden sorumlu olduğunu ve bu oranın arttığını belirtti.

Servet Vergisi çağrısı

Die Linkeli politikacı, iklimin korunması adına toplumsal açıdan adil bir ulaşım geçişini sağlamak ve bunu finanse etmek için Avrupa çapında bir "Servet Vergisi" çağrısında bulundu. Mayıs ayının başında da Die Linke, döner fiyatlarına tavan fiyat önerisi getirmişti. Buna göre, bir dönerin fiyatı 4,90 avroyu geçmemeli ve ek maliyetler devlet tarafından karşılanmalı.

Servet Vergisi nedir?

Servet vergisi, yüksek gelirli bireylerden ve varlıklardan alınan bir vergi türü ve gelir eşitsizliğini azaltmak amacıyla uygulanıyor. Örneğin, Fransa, İspanya ve İsviçre gibi ülkelerde servet vergisi yürürlükte. Fransa'da, 1,3 milyon avronun üzerindeki net servetlerden yüzde 1,5'e kadar vergi alınıyor. İsviçre'de ise kantonlara göre değişen oranlarda servet vergisi uygulanıyor ve bu vergi, sosyal refah programlarının finansmanında önemli bir rol oynuyor.

Servet vergisi, sosyal adaleti sağlamada ve kamu hizmetlerini finanse etmede etkili bir araç olarak görülüyor. Schirdewan'ın önerisi, Avrupa genelinde artan gelir eşitsizliğiyle mücadeleye ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.