100 Kürt filmi izleyicisini bekliyor

Kültür/Sanat Haberleri —

19 Nisan 2021 Pazartesi - 22:00

  • 10 Kürt film festivalinin ortaklığıyla düzenlenen Global Kürt Film Festivali 27 Nisan’a kadar devam edecek. Çok sayıda Kürt yönetmenin 100’ün üzerinde filminin ücretsiz izlenebileceği festival kapsamında onlarca Kürt yönetmen ile söyleşi, atölye ve kurslar da düzenleniyor.

ALADDİN SİNAYİC

LONDRA

 

Dünya genelinde etkisini sürdüren pandemi nedeniyle  sinema salonlarının kapıları halen kapalıyken, Kürt sineması ilk defa bu kadar toplu ve geniş bir şekilde evlere misafir oluyor. Yirmi yıldır Kürt sinemasını Londra'ya taşıyan Londra Kürt Film Festivali bu yıl bir ilke öncülük ederek, diğer bazı film festivalleri ile ortaklaşa online Global Kürt Film Festivali düzenliyor.

Cuma günü başlayan ve 27 Nisan’a kadar devam edecek festivalde 100’ün üzerinde film gösterilecek. Filmler www.globalkurdishfilmfestival.com adlı platform üzerinden ücretsiz olarak izlenebilecek.

 

Söyleşiler, atölyeler, kurslar

Bu yıl ‘Benim Kürdistanım’ temasıyla yapılan online festivalde film gösterimlerinin yanı sıra onlarca Kürt yönetmen ile söyleşiler, atölye çalışmaları ve kurslar da düzenleniyor. Kürt sineması, tarihinde ilk defa bu denli geniş çapta profesyonel ve kaliteli bir şekilde dijital bir ortamda izleyicilerle buluşuyor.

 

Hem yeniler hem eskiler

İki ana başlık çerçevesinde yapılan festivalde hem son 20 yıl içerisinde çekilmiş en iyi Kürt filmler hem de son 2 yıl içerisinde çekilen yeni filmler gösterilecek.

Yılmaz Güney’in Yol, Umut ve Sürü filmlerinin de gösterildiği festivalde uzun metrajlı filmlerin yanı sıra, belgesel film, kısa film ve animasyon filmler de yer alıyor.

 

Neler var?

Caroline Fourest’ın Sisters in arms, Veysi Altay’ın Bîr, Sahim Omar Khalifa’nın Zagros, Rizgar Husen’in Qurbanî, Daphna Charizani’in Sisters apart, Serhat Karaaslan’ın Görülmüştür, Kazım Öz’ün Zer ve Reber Dosky’nin Sıdık and the panther filmleri festivalde gösterilen filmlerin arasında yer alıyor.

 

20. yılını kutluyor

Tamamen gönüllü bir grup Kürt tarafından yürütülen Londra Kürt Film Festivali, bu yıl aynı zamanda 20’inci yılını da kutluyor. Festivalin direktörlerinden Ferhan Sterk gazetemize yaptığı açıklamada bu yılki festivalin hem filmler hem de festivalin bileşenleri açısından şimdiye kadarki diğer festivallerden çok farklı olduğunu belirterek, pandemi sürecini pozitif bir fırsata dönüştürdüklerini ifade etti.

Kürdistan’ın tüm parçalarından

Sterk, ‘‘Bu yılki ana temamız ‘Benim Kürdistanım’. Gösterdiğimiz filmler Kürdistan’ın tüm coğrafyalarında çekilmiş özgün konuları olan filmler. İzleyiciler ile film arasında bu anlamda bir bağ da kurmak istiyoruz. Kürdistan coğrafyasında yaşanan savaş, zorunlu göç, acı ve mutlu yanlarıyla temas kurmak istiyoruz" dedi.

Kürt filmlerinin yüzde doksanını dijital ortamda kaliteli bir şekilde izleme imkanı olmadığını ifade eden Sterk, festivalle herkese tüm filmleri kaliteli bir şekilde izleme imkanı sunduklarını ifade etti.

 

En uzun soluklu Kürt Film Festivali

Londra Kürt Film Festivali program koordinatörü Avesta Kadir ise, Londra Kürt Film Festivalinin 20’inci yılını kutlamak amacıyla dünyanın farklı ülkelerinden 10 Kürt Film Festivali ile ortaklaşarak Global Kürt Film Festivali düzenlediklerini ve böyle önemli bir çalışma öncülük ettikleri için mutlu olduklarını ifade etti.

 

10 Kürt Film Festivali ortaklığıyla

Londra Kürt Film Festivali’nin öncülük ettiği festival, Amed Kürt Film Festivali, Barcelona Kürt Filmleri Festivali, Hamburg Kürt Film Festivali, Los Angeles Kürt Filmleri Festivali, Mezopotamya Film Festivali, Moskova Kürt Filmleri Festivali, New York Kürt Film ve Kültür Festivali, Rêtaw Film Komünü, Rojava Uluslararası Film Festivali ve Süleymaniye Uluslararası Film Festivali ortaklığıyla düzenleniyor.

Birlik ve işgale dikkat çekildi

Festivalin sanat ve tasarım koordinatörü ve aynı zamanda festivalin tanıtım filmini yöneten Zeelah Lateef, bu yılki tanıtım filmlerinde Kürdistan’ın farklı bölgelerinden dört Kürt gencinin kendi kültürel kıyafetleriyle, isimleri Kürt kentleriyle değiştirilen Londra sokaklarından geçerek bir sinema salonunda buluşmasıyla Kürtlerin birliğine vurgu yapmak istediklerini ifade etti. Lateef, bu şekilde bazıları işgal altında olan, bazıları da tehlike altında olan Kürt kentlerine dikkat çekmek istediklerini belirtti.

 

Festival Birleşik Kürdistan’ın fotoğrafı

Los Angeles Kürt Film Festivali temsilcisi Meryem Dipdere de Global Kürt Film Festivaline öncülük ettikleri için LKFF’ye teşekkür ederek, bu önemli festivalin bir parçası oldukları için mutlu olduklarını ifade etti.

Süleymaniye Uluslararası Film Festivali temsilcisi Mihriban Abdullah da Global Kürt Film Festivali’nin aynı zamanda birleşik Kürdistan’ın bir fotoğrafı olduğunu ifade etti. ‘‘Tüm dünyaya anlatacağımız hikayelerimiz var ve bu hikayeler yoluyla birlik içinde tek parça olduğumuzu göstereceğiz" dedi.

 

Sınırları ortadan kaldıracak

Global Kürt Film Festivali şemsiyesi altında Kürt sinemasının bir araya gelmesini tarihi bir an olarak ifade eden Mezopotamya Film Festivali’nden Taner Tan ise, "Hep birlikte olduğumuzda daha güçlü olduğumuzu gördük" ifadelerini kullandı.

Hamburg Kürt Film Festivalinden Yaşar Irmak ise sınırların Kürt sineması ve Kürt hikayeleri üzerinde çok büyük etkisi olduğunu ve bu yılki online festival ile bu sınırları ortadan kaldırmak istediklerini ifade ederek Kürt filmelerini dünyanın dört bir tarafında yaşayan herkesin izleme imkanı bulabileceğini belirtti.

 

Festivalde verilecek ödüller ise şöyle:

* Rojazer En iyi Uzun Metraj Kurgu Filmi Ödülü,

* Mehmet Aksoy En İyi Uzun Metraj Belgesel Ödülü,

* Yılmaz Güney En İyi Kısa Kurmaca Film Ödülü,

* LKFF Onursal Film Ödülü,

* En İyi Kısa Belgesel Ödülü,

* En İyi Kadın Oyuncu Filmi Ödülü,

* En İyi Erkek Oyuncu Filmi Ödülü,

* En iyi İzleyici Ödülü.

 

Festival hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.lkff.co.uk adresini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.globalkurdishfilmfestival.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.