129b tüm muhaliflere uygulanıyor

Dosya Haberleri —

PKK yasağı

PKK yasağı

  • Almanya’da Kürtlere yönelik 129b davalarını takip eden Avukat Heike Geisweid, “129b maddesiyle sadece Kürtler değil, Kürt sorununa dair bir çalışma yürüten, muhalif olan Türk ve Alman vatandaşları da kriminalize ediliyor” dedi. 

SERHAT ARARAT

Almanya Federal Hükümeti’nin Kurdistan İşçi Partisi (PKK) faaliyetlerini yasaklamasının üzerinden 30 yıl geçti. O tarihten bu yana aktif siyasetin içerisinde Kürtler, farklı düzeylerde sistematik bir baskı ve kriminalizasyon politikasına maruz kaldı. 1980'li yıllardan günümüze kadar tüm federal ve eyalet hükümetleri tarafından aralıksız uygulanan bu politika, pek çok Kürt ailenin hayatında derin yaralar bırakmış ve bu yaralar sonraki nesillere de aktarılmıştır. Yasaklar, Kürt toplumunun temel hakları üzerinde büyük kısıtlamalara yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda büyük ölçüde AKP-MHP rejiminin ve siyasi sorumluların tutumuna bağlı olarak Kürt sorununun çözümünü de engelliyor. NATO ortağı olan Türk devletinin Kürt sorununda geliştirdiği tutumu değiştirmesi için herhangi bir çaba harcanmazken sivil toplumdan ise sürekli olarak yasak politikasına son verilmesini talep etmeleri isteniyor.  

AZADÎ Hukuk Bürosu, 2019’dan bu yana Uluslararası Hukuk ve Demokrasi Derneğiyle (MAF-DAD) birlikte Kürtlerin ve derneklerinin yerelde karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla bölgesel konferanslar düzenliyor. Bayern, Aşağı Saksonya, Bremen, Hessen ve Kuzey Ren-Vestfalya'da düzenlenen konferansların ardından Stuttgart'ta geçtiğimiz günlerde düzenlenen panelle Kürt hareketine yönelik baskıların ne denli kriminal bir sorun haline geldiğini bir kez daha kamuoyuyla paylaşıldı.

Stuttgart, Heilbronn, Esslingen’de yaşayan Kurdistanlıların yanı sıra çok sayıda Kürt dostunun bulunduğu panele Uluslararası Hukuk ve Demokrasi Derneği (MAF-DAD) yönetim kurulu üyesi Av. Heike Geisweid, 129b davalarına bakan Avukat Axel Osswald ve Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut da panelist olarak yer aldı. Ayrıca PKK yasağı kapsamında baskıya uğrayan Kurdistanlılardan Orhan Ateş, Gülistan Özdemir ve Hüseyin Kelekçier de, Alman Ceza Kanunu’nun kriminal politikası sebebiyle yaşadıkları hukuksuzlukları anlattı.