14 tutsağın grevi sürüyor

27 Ağustos 2020 Perşembe - 22:36

  • Kırşehir E Tipi Cezaevi’ndeki 14 tutsak, maruz kaldıkları keyfi uygulamalara karşı 102 gündür açlık grevinde.

 

Cezaevi yönetiminin dayattığı askeri sayım ve kaba dayağa varan insanlık dışı yaklaşımlarına karşı 19 Mayıs’ta açlık grevine başladıkları belirtilen tutsaklar, 32 gün sonra dönüşümlü açlık grevinde çevirdikleri eylemlerini sürdürüyor.

Maruz kaldıkları baskıların son bulmasını talep eden açlık grevindeki tutsakların isimleri şöyle: Çetin Yıldız, İmam Buzi, Saim Özdemir, Muhammed Veysel Adım, Cumali Yıldırım, Müjdat Korhan, Fırat Altun, Ali Saday, Ömer Hayat, Mazlum Dönder, Emrah Kına, Ömer Bedir, Feyaz Gülsoy ve Mehmet Can Yiğiner.

Eylemdeki tutsaklardan Çetin Yıldız’ın avukatı İsmail Turan’ın verdiği bilgilere göre, yalan ifadelerle 9 yıl 9 ay hapis cezası verilen müvekkili Mayıs 2017’den bu yana cezaevinde.

Eylemcilere disiplin cezası

 Mahkemenin müvekkiline ceza vermek için elinden geleni yaptığını dile getiren Av. Turan, başvurdukları Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın eksiklikler bulunması nedeniyle dava dosyasını bozma talebiyle Yargıtay’a gönderdiğini fakat bir senedir sonuç çıkmadığını ifade etti. Müvekkilinin ve diğer tutsakların cezaevi yönetiminin insan onuruna yakışmayacak uygulamalarına üç yıl dayandıklarını söyleyen Turan, dayanma sınırını aşması üzerine açlık grevine girdiklerini dile getirdi. Av. Turan, haklarında disiplin cezaları verildiğini de paylaştı. 

Av. Turan, yaşanan sorunlar ve tutsakların talepleri konusunda cezaevi yetkilileri ile görüşmek istediklerini, ancak tüm görüşme taleplerinin yanıtsız kaldığını aktardı. Av. Turan, “Tutukluların bütün talepleri hukuksuz bir şekilde reddediliyor. Mektuplarına ve Adalet Bakanlığına yazdıkları yazılara el konuluyor ve imha ediliyor” dedi.

Tek kişilik hücreye atıldılar

Açlık grevindeki Çetin Yıldız’ın ağabeyi Abdullah Yıldız da tutsakların daha önce de iki ay sonra açlık grevine girdiklerini fakat o zaman ki cezaevi yönetimi ile konuşularak eylemin sonlandırıldığını söyledi. Cezaevi yönetiminin değişmesiyle birlikte baskıların yeniden başladığını dile getiren Yıldız, bu baskıları kabul etmeyen tutsakların tek kişilik hücrelere atıldığını kaydetti. Yıldız, “Bu yüzden tutsaklar 19 Mayıs’ta açlık grevine başladı. Açlık grevini 32 gün dönüşümsüz olarak sürdürdüler. Ardından aldıkları kararla 7 günde bir ikişer kişilik gruplar halinde dönüşümlüye çevirdiler. Talepleri ise askeri nizamda sayımın durdurulması, baskıların sonlandırılması” dedi. 

Salgından dolayı cezaevinde aile görüşlerinin yasaklanmasının yanı sıra eylemdeki tutsaklara 21 aya varan açık ve kapalı görüş cezaları verildiğini aktaran Yıldız, yeterli iletişimi sağlayamadıkları için sağlık durumları hakkında detaylı bilgilere sahip olmadıklarını da söyledi. VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.