17’sinde girdi, 27 yıl ceza aldı

3 Mayıs 2021 Pazartesi - 16:26

  • Türk devletinin Kürt düşmanlığından çocuklar da nasibini alıyor. Cezaevlerine çocuk yaşta girip orada büyüyen, yıllarca zindanlarda rehin tutulanlar var. Mardin’in Dargeçit ilçesinde öz yönetim direnişi sürecinde mahsur kaldığı evde gözaltına alınarak tutuklanan Kadri Sancar da çocuk yaşta zindana konuldu. 2015 yılında 15-17 yaşları arasındaki 6 çocukla birlikte tutuklanarak Şakran Çocuk ve Gençlik Hapishanesi’ne gönderildi. Kadri o zaman 17’sindeydi şimdi 23’ünde. Ailesi sağlık sorunları artan Kadri’in yaşamından, geleceğinden endişeli. Annesi Vetha Sancar, ”Kadrim’i artık serbest bırakın” diyor.

EGÎT EREN

Türk devleti, 2015’te sokağa çıkma yasağı ilan ettiği kentlerde hiçbir hukuk tanımadı, evleri yerle bir etti, çocuk-yaşlı demeden çok sayıda kişiyi katletti, birçok insanı da rehin aldı. Dargeçit’te de benzer bir tablo yaşandı. O dönem tutuklananların çoğu TCK 302. maddesinden ağırlaştırılmış müebbetle yargılandı.

Yaşından büyük ceza verildi

Dargeçit’te Aralık 2015’te sokağa çıkma yasaklarında sığındıkları evden gözaltına alınan 7 çocuktan dördü hakkında ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozdukları’ iddiasıyla 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Savcının fezlekede ‘suça sürüklenen çocuklar’ olarak tanımladığı çocukların polise taciz ateşi açtığı ve kısa süreli çatışma yaşandığı ileri sürüldü. Çocuklardan dördüne Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 Eylül 2016’da görülen duruşmada yaşlarından büyük cezalar verildi. Kriminal polisin ”çocukların ellerinde barut izi rastlanmadığı” yönündeki raporunu görmezden gelen mahkeme, çocuklara ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Yaşları 18’in altında olduğu için cezalarda ‘indirime’ gidildi. Yaşı 16 olan H.T. ve İ.A. 21 yıl, Kadri Sancar ve İ.A ise 22 yıl aldı. Çocuklara bu yönde bir şikayet olmamasına rağmen ‘konut dokunulmazlığından’ 2 yıl daha hapis cezası verildi. Çocuklara silah kullanmadıkları yönündeki rapora rağmen Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefetten de 3 yıl 4 ay hapis ve 6 bin 600 Tl para cezası verildi. Karara itiraz edildi.

Cezaevinde büyüdüler!

6 yıldır İzmir 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan çocukların aileri, seslerinin duyulmasını istiyor. Kadri’nin annesi Vetha Sancar yaşadığı ağır sağlık sorunlarından dolayı son üç yıldır çocuğunu sadece bir kere ziyaret edebilmiş. Sancar, ”Oğlum Kadri daha çocuktu. Hiçbir suç, sebep olmadan onu benden aldılar. Kadri’yi hapse koydular. Canım çok yanıyor. Uyuyamıyorum.”

Çoçuğa müebbet nedir? 

Kadri’nin ağabeyi İslam Sancar ise ”Bir çocuğu müebbetle yargılamak nasıl bir şey? Bir çocuğun 22 yıl ceza alması ne demek?” diye sordu ve kardeşinin hayatının nasıl mahvedildiğinin görülmesini istedi. Kardeşinin gözaltına ağır bir şekilde işkence gördüğünü ve üç aya kadar kendisine gelemediğini aktaran Sancar, ”Kardeşim ve birlikte tutuklananlar, hepsi daha çoçuk. Yaşanan çatışma ortamında kaçıp bir eve sığınmışlar. Çocukların bulunduğu ev şans eseri bombalanmamış. Çocukların üzerinde silah yoktu bu savcılık iddianamesinde belirtiliyor” dedi.

Sancar, davada yargılanan 7 çocuktan üçünün serbest bırakıldığına dikkat çekerek, ”Üç çocuğun kararının emsal sayılması gerekiyor. Kadri ve diğer üç çocuğun içeride olması avukatlarının olmamasından kaynaklı. Bütün tutuklu çocuklar için artık bir şeyler yapılmalı” çağrısında bulundu. İHD’nin yönlendirmesiyle görüştükleri bir avukatın hala iddianameye dahi ulaşamadığını belirten Sancar, ”Maalesef tutuklu yargılanan bir çocuğun daha bir avukatı bile yok” serzenişinde bulundu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.