1’i rütbeli 7 asker öldürüldü

15 Eylül 2020 Salı - 15:23

  • Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Esendere kırsalındaki Türk güçlerine müdahale eden gerillalar, 1’i rütbeli 7 askeri öldürdü.

 

Güney Kürdistan’da Heftanîn’i kısa sürede işgal edip Metina’ya geçme planı yapan Türk ordusu, buradaki tarihi direnişi aşamayınca yeniden Kuzey’deki saldırılarını yoğunlaştırdı. Gerilla, Kuzey’de de büyük direniş göstererek eylemlerle yanıt veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

* Türk ordusu, 13 Eylül sabahı Gever ilçesine bağlı Esendere beldesinin Kelê, Nebar, Xurakana Jêr ve Xurakana Jor köylerinde geniş kapsamlı bir işgal operasyonu başlattı. Alanda ilerlemek isteyen işgalcilere müdahale eden gerillalar, etkili eylemler düzenledi. Bu eylemlerde 1’i rütbeli olmak üzere 7 asker öldürüldü, çok sayıda asker de yaralandı. Devam eden operasyon sırasında gerillalar Welat ve Nidal, son mermilerine kadar kahramanca savaşarak şehit düştüler.

* Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında 12 Eylül sabahı Şemzînan’ın Rubarok alanında bulunan Benê Boğazı’nda konumlanan işgalci Türk ordusuna karşı bir eylem düzenlendi. 2 ayrı koldan hedeflenen Türk mevzileri vuruldu; 3 mevzi imha edildi, ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

* Türk ordusunun 9 Eylül günü Şırnak’ın Qileban alanında başlattığı operasyon, 12 Eylül günü sonuçsuz bir şekilde çekildi.

* Türk savaş uçakları, 12 Eylül’de Avaşin bölgesine bağlı Benê; 14 Eylül’de Zap bölgesine bağlı Çemço alanlarını bombaladı. Bombardıman sonucunda arazide çıkan yangın devam ediyor. Herhangi bir gerilla kaybı yaşanmadı.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.