30 yıllık tutsak Güven’e ‘pişman mısın’ sorusu

16 Mayıs 2022 Pazartesi - 18:30

Metin Güven

Metin Güven

  • Cezaevi Gözlem Kurulu’nun “pişman mısın” sorusuna “pişmanlık duyacak bir şey yapmadım” yanıtını veren 30 yıllık tutsak Metin Güven’in tahliyesi üç ay ertelendi.

Tutsakların ceza infaz sürelerinin bitmesine rağmen alt sınırı üç, üst sınırı 6 ay olmak üzere infaz sürelerini erteleme olanağı sağlayan “Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik” nedeniyle 30 yıllık tutsak Metin Güven’in tahliyesi ertelendi. Güven’in 30 Nisan’da tahliye olması gerekirken, “iyi halli” olmadığı gerekçesiyle tahliyesi üç ay ertelendi. Yozgat 2 No’lu T Tipi Cezaevi Gözlem Kurulu, Güven’in “pişmanlığı” kabul etmediği gerekçesiyle “iyi halli” olmadığı yönünde rapor verdi. 

Güven, 1992’de gözaltında ve tutuklandıktan sonra işkencelere maruz kaldı; sırasıyla Diyarbakır, Amasya, Karabük, Çankırı’da ve Yozgat cezaevlerinde kaldı. Ceza infaz süresini 30 Nisan’da tamamlayan Güven’in babası Abdulvahap Güven, oğlunun Yozgat Cezaevi’nde iki aydır tek kişilik hücrede tutulduğunu söyledi. Ceza infaz süresini tamamlamasına bir hafta kalan oğlunun kendisini aradığını, 30 Nisan’da cezasının biteceğini ve o tarihte cezaevi önünde kendisini karşılamalarını istediğini aktaran baba Güven, kardeşleri ve yeğenin Yozgat’a gittiğini, cezaevi önünde beklediklerini, ancak kendilerine bir yanıt verilmediğini dile getirdi. Cezaevi idaresinden yanıt alamamaları üzerine geri döndüklerini kaydeden Güven, “Hafta içi oğlum haftalık telefon görüşmesinde ‘bana keyfi olarak üç ay ceza verdiler’ dedi” diye anlattı.  

Kurul’un oğluna, “pişman mısın” diye sorduğunu dile getiren Güven, oğlunun “pişmanlık duyacak bir şey yapmadım” yanıtını verdiğini belirterek, “Bundan dolayı infazını yaktılar” ifadesini kullandı.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.