310 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi

Kadın Haberleri —

Kadın Katliamlarına karşı eylem

Kadın Katliamlarına karşı eylem

  • Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 1 Ocak-31 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen şüpheli ölümlerin verilerini paylaştı. KCDP verilerine göre, 310 şüpheli ölümün 173’ü kadın cinayeti. 173 kadından 52’si ise 'boşanmayı istemek, barışmayı, evlenmeyi, ilişkiyi reddetmek' bahaneleriyle öldürüldü.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, şüpheli kadın ölümlerin nedeninin, 'cezasızlığın yansıması' olduğunu vurgulayarak, iktidarın kadına şiddetle mücadele için yapmakla yükümlü olduklarını anlattı.

Güvenilir koruma mekanizması yok

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Canan Güllü, “Hem boşanma süreci ile ilgili hem İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldıktan sonraki süreçte kadınların korunma mekanizmaları tamamen sıkıntıya düştü. Kadınlar karakola veya kolluğa gittiğinde güvenebileceği bir koruma mekanizması işlemiyor. İşlemediği için de cezasızlığın bir yansımasına tanık olduğumuz süreçte failler öldürmeyle ilgili devamlılıkta” dedi.

Biat sisteminin yansıması

Nafaka tartışmaları, erken yaşta zorla evlilik affı ve infaz affı sonucunda “Kadına şiddet uygularsan cezası yoktur” algısının geliştiğini ifade eden Güllü, “Bu cümle kadınların yaşam hakları ile ilgili. Bu ölümlerdeki anlayışlar boşanma sürecini, boşandıktan sonra kadını özgür kabul etmeyen ve kadını biat sistemi içerisinde gören zihniyetin yansıması” diye konuştu.

Cinayetlerin hükümetin kadın politikasızlığından kaynaklandığını vurgulayan Güllü, “İktidara düşen görev toplumsal cinsiyet eşitliği olgusunu güçlendirmek, kadını biat sisteminde tutacak söylemleri geliştirenlere karşı cezai sistemi hayata geçirmek. En önemlisi İstanbul Sözleşmesi gibi 6284’ü ve nafakayı tartışmaya açmamak, istismar edenlere ve erken yaş evliliklerine affın önlenmesi gibi onlarca sorunu temelinden yok edecek kararlılığı hayata geçirmek” değerlendirmesinde bulundu. FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.