4. yüzyılda yapılan kilise satılığa çıkarıldı

Toplum/Yaşam Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 19:00

  • Mardin’de bulunan bin 700 yıllık tescilli kilise binası 7 milyon iki yüz elli bin TL fiyat biçilerek satılığa çıkarıldı.

Mardin’de bulunan bin 700 yıllık tescilli kilise binası 7 milyon iki yüz elli bin TL fiyat biçilerek satılığa çıkarıldı.
Mor Yuhanna Süryani Kilisesi’nin satışa çıkarılmasına tepki gösteren Mardin ve Amed'deki Süryani cemaatinin liderlerinden Deyrulzafaran Manastırı Mertopoliti Saliba Özmen, ilgili kurumların devreye girmesini istedi.
Mardin’in Teker Mahallesi Akın Sokak üzerinde bulunan Mor Yuhanna Süryani Kilisesi’nin 4. yüzyılda yapıldığı belirtiliyor. Mor Yuhanna Kilise binası girişi iki ayrı oda ve ibadetlerin yapıldığı bölümlerden oluşuyor. Kilise içinde üç din adamına ait mezar, iki ayrı da tünel bulunuyor. İbadetin yapılmadığı kilise uzun süre depo olarak kullanılmış.
Kilisenin sahibi olduğunu söyleyen İbrahim Aycun, babasından kendisine miras kaldığını iddia ettiği bin 700 yıllık tescilli kilise binasını sahibinden.com adlı internet sitesinden satılığa çıkarttı. Kilisenin satışına ilişkin verilen ilanda ‘satılık bina’ ibaresi yer alması dikkat çekti.

Süryaniler tepkili
Mardin ve Amed'deki Süryani cemaatinin liderlerinden Deyrulzafaran Manastırı Mertopoliti Saliba Özmen, kilisenin bir kültür varlığı olduğunu belirterek, “Ne olursa olsun buranın bir kilise olarak kalması lazım. Buranın satışa çıkarılması üzücüdür. Bizler yapının Mardin Deyrulzafaran Vakfı’na devir edilmesini istiyoruz” dedi.
Patriklere ait mezarların olduğu kilise içinde bulunan bir kapının Deyrulzafaran Manastırı’na gittiğini, bir kapının ise kaleye gittiği söyleniyor. Yaklaşık olarak 400 metrekarelik alana sahip kilisenin yüksekliğinin ise 15 metre civarında. Kilisenin bir dönemler cami olarak da kullanıldığı belirtiliyor. MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.