41 ülkeden kadınlar geleceği dokuyor

Kadın Haberleri —

6 Kasım 2022 Pazar - 19:00

2. Uluslararası Kadın Konferansı/foto: Deniz BABİR

2. Uluslararası Kadın Konferansı/foto: Deniz BABİR

  • Berlin’de  “Jin jiyan azadî” felsefesiyle 41 ülkeden yüzlerce kadının buluştuğu 2. Uluslararası Kadın Konferansı’nda cins kırımına, savaşa, ırkçılığa ve ekolojik yıkıma karşı mücadele tartışıldı ve ortak yol haritası çıkarıldı.

ROJBİN KURT 

Almanya’nın başkenti Berlin hafta sonu Kadınlar Geleceği Örüyor Ağı’nın "Bizim devrimimiz: Yaşamı özgürleştirmek” başlığı altında gerçekleştirdiği 2. Uluslararası Kadın Konferansı’na ev sahipliği yaptı. Dünyanın 41 ülkesinden yüzlerce kadını buluşturan konferansta kadınlar ilmek ilmek ördükleri örgütlü mücadeleyi faşizme karşı ortak bir cepheye nasıl kavuşturacaklarının yol haritasını çıkardı. 

Berlin Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Cumartesi sabah başlayan konferansa 41 ülkeden kadın hareketleri, kolektifler, örgütler, sivil toplum örgütleri, akademisyen ve aktivistler katıldı. 

Konferansın açılış konuşmasını Avrupa Kürt Kadın Hareketi adına Melike Yaşar yaptı. İran rejimi tarafından katledilen Jîna Amînî ve Türk devleti tarafından katledilen Nagihan Akarsel’i anarak konuşmasına başlayan Yaşar, “Sınırlar, diller, iklimler ve coğrafyalar arasındaki mesafeleri kalplerinin yakınlığıyla kapatan, birbirine inanmak, güvenmek, birlikte çalışmak için aynı göğün altında olmayı yeterli bulacak kadar yüce gönüllü olan bu topluluğu tüm coşkumla selamlıyorum" dedi. 

foto: Deniz BABİR

Direneceğiz ve yeneceğiz

Burada kadın devriminin ayak seslerinin duyulduğunu belirten Yaşar, dünya kadınlarının kürtaj hakkı, ekoloji mücadelesi, faşizme, militarizme karşı mücadeleleri ve Kürt kadınlarının DAİŞ’a karşı verdiği mücadeleye dikkat çekerek, “Kadınlara karşı geniş bir savaş cephesi açan ve elindeki tüm araçları cinskırımı için kullanan bu sisteme direneceğiz ve yeneceğiz. İtirazların, direnişlerin, mücadelelerin, örgütlenmelerin, çabaların daha sistemli haline gelmesini sağlayacağız" dedi. "Bizler hakikatin izinden yürüyerek yolumuzu bulacağız" diyen Yaşar, "Geleceğimizi nasıl inşa edeceğimize biz karar vermek istiyoruz. Mücadelemizi, deneyimlerimizi, enerjimizi ortaklaştırmak istiyoruz" diye ekledi. 

Gücümüzü birleştirmenin zamanı

Frankfurt’ta 2018 yılında yapılan 1. Uluslararası Kadın Konferansı’nda ortaya çıkan Dünya Demokratik Kadın Konfederalizmi’ne dair daha somut adımlar atmak istediklerini ifade eden Yaşar, “Bu konferansta, kadın konfederalizmi için ihtiyacımız olan düşünsel ve pratik birikimin gücünden yararlanacağız” diye konuştu. "Gücümüzü birleştirmenin, ortak akıl, strateji, eylem hattını, politikayı belirlemenin yani gücümüzü enerjimizi bir yerde biriktirmenin zamanı geldi" diyen Yaşar konuşmasını “Jin jiyan azadî” sloganıyla tamamladı. Salondan da uzun süre ‘Jin jiyan azadî’ sloganı yükseldi.