47 gündür hücrede

19 Nisan 2022 Salı - 16:00

Selman Büyüktop

Selman Büyüktop

  • Sevk edildiği Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde darp ve çıplak arama dayatılan Selman Büyüktop, 47 gündür hücrede tutulduğunu aktardı. 

 

Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Selman Büyüktop, yaşanan ihlallerini ailesi aracılığıyla paylaştı. Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nden 4 Mart’ta Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edilen Büyüktop, sevk esnasında çıplak arama ve işkenceye varan uygulamalara maruz kaldığını belirtti. Büyüktop, sevk edildiği tarihten bu yana 47 gündür 6 metrekarelik tek kişilik hücrede tutulduğunu aktardı. Büyüktop’un babası Salih Büyüktop, oğlunun 35 gün süren işkencenin ardından tutuklandığını ve kendisine yargılandığı davadan 17 yıl 6 ay ceza verildiğini ifade etti. 

Oğlunun 5 yıl 6 aydır cezaevinde tutulduğunu kaydeden Büyüktop, bu süre zarfında sürekli hak ihlallerine maruz kaldığını söyledi. Büyüktop, “Selman, iki cezaevinde de şiddete maruz kalıyor. Arkadaşları ile birlikte Çorum Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz kalmış. Tutuklu bulunduğu cezaevinden başka bir cezaevine sevk ediliyor. Bu neyin aramasıdır. Nasıl bir işkence halidir. Selman da bunu kabul etmemiş. Çıplak aramayı kabul etmediği için kafa, kol ve bacaklarına basıp üzerindeki elbiseleri yırtarak çıkarmışlar. O da yaşananlara tepki gösterip slogan atmış. Bu nasıl bir vahşettir” dedi.

Cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin sürdüğünü aktaran Büyüktop, “Selman, 47 gündür, 6 metrekarelik alanda tutulduğunu aktardı. Kaldığı hücreye haftada bir baskın yapıldığını, yatağının elbiselerini dağıtıldığını bize söyledi. Tüm uygulamalarına karşın onlara boyun eğmeyeceğini anlattı. Arkadaşlarından da iki aydır haber alamıyor. Cezaevi idaresi büyük bir suç işleyerek tüm hakkını elinden almış durumda. Selman, arkadaşlarının yanına gitmek istiyor, ancak buna izin verilmiyor. Gerekçe göstermeden tek kişilik hücrede tutuluyor. Burada psikolojik şiddete maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

 Oğlunun tedavi taleplerinin iki yıldır kabul edilmediğini belirten Büyüktop, şunları kaydetti: “Gördüğü işkenceden kaynaklı gözleri ve kulağında zarar oluştu. Dizinde ise dönme var. Kendisine iki tane dizlik gönderdim ama iyileşmedi. Tedavi olması gerekiyor. İki yıldır MR bile çekilmiyor. İşkence esnasında kafasını duvara vurdukları için zarar görmüş bunun için de tedavi olma talebi var. Tüm bunlara rağmen hastaneye götürülme talebi kabul görmüyor.”    MA/BATMAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.