5 yıldır tek kişilik hücrede

Mehmet Sait Yıldırım

Mehmet Sait Yıldırım

  • 72 yaşındaki 29 yıllık tutsak Mehmet Sait Yıldırım, Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde 5 yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor. Avukatı Fatma Demirer, "Kronik kalp hastası. Düşmesi durumunda müdahale edecek kimse yok" dedi.
  • Kardeşi Hasan Yıldırım, şunları söyledi: "Kitaplarına el konulmuş. Yazdığı kitap bile kendisine verilmiyor. Son kitap çalışması için iki defterde yazdığı bütün yazılara en konulmuş. Bu uygulamalar keyfi, hukuksuz ve yasa dışıdır.”

İmralı Cezaevi’nde 9 gün kalan Mehmet Sait Yıldırım, Adalet Bakanlığının talimatıyla 5 yıldır tutulduğu tek kişilik hücrede sağlık sorunları yaşıyor. Kardeşi Hasan Yıldırım, ağabeyine yönelik özel bir uygulama olduğunu söyledi. 

İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutulan 72 yaşındaki Mehmet Sait Yıldırım'ın sağlık sorunları her geçen gün ağırlaşıyor. Yıldırım, 18 Aralık 2023'te kaldırıldığı Atatürk Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde anjiyo olduktan üç gün sonra yeniden cezaevine götürülerek, tek kişilik hücreye konuldu.

Adalet Bakanlığı talimatı

Yıldırım, 5 Ocak'ta görüştüğü avukatı Fatma Demirer'e tek başına hücrede kalamayacağına dair hem cezaevi idaresi hem de cezaevi savcılığı ile yüz yüze görüştüğünü ayrıca dilekçe de verdiğini söyledi. Cezaevi idaresine yaptığı başvuru üzerine hastanenin rapor hazırlaması bekleniyor. Yıldırım’ın Adalet Bakanlığının talimatı doğrultusunda tek kişilik hücrede tutulduğu ifade ediliyor. 

İki hastane raporu var

Yıldırım, 2015'te kaldığı Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldığı Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'de kalp rahatsızlığı nedeniyle tek başına kalmasının "Uygun olmadığı"na dair rapor verildi. 2017'de ise yine sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldığı İzmir Ödemiş İlçe Devlet Hastanesi'nde, "Hücre cezası çekmesi sağlığı açısından sakıncalıdır" şeklinde rapor verildi. Yıldırım'ın sağlığına dair herhangi bir iyileşme olmazken, 2018'de de sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldığı İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde "Tek başına hücrede kalabilir" raporu verildi. Yıldırım'ın boyun fıtığı, hipertansiyon, arteriosklerotik kalp hastalığı, KOAH, akciğer ve damar sertliği gibi farklı sağlık sorunları bulunuyor.

Müdahale edecek kimse yok

MA'dan Delal Akyüze'e konuşan Yıldırım’ın avukatı Fatma Demirer, müvekkilinin tek kişilik hücrede tutulmasının hukuksuzluk olduğunu belirterek, "Bununla ilgili cezaevi idaresi ile yapılan görüşmeler sonuçsuz kalıyor. Müvekkilim kronik kalp hastası. Herhangi bir rahatsızlık yaşaması ya da düşmesi durumunda müdahale edecek kimse yok. Şartlı tahliyesi 25 Şubat 2025'te ama bu kalan bir yıllık süreçte tek kişilik oda da tutulması en başta vicdana aykırı” dedi.

Herhangi bir belge sunulmuyor

Müvekkilinin İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde sağlık sorunları nedeniyle sadece 9 gün kalabildiğini hatırlatan Demirer, “İnfazın ertelenmesine ilişkin önümüzdeki günlerde başvurumuz olacak. Müvekkilimin hem yaşının ilerlemiş olması hem kronik rahatsızlıkları tek başına tutulmasına engeldir. İdare herhangi bir belge sunmuyor. Kasti mi yapılıyor, onu da bilmiyoruz. Yaşanacak herhangi bir rahatsızlıkta kimsenin istemeyeceği sonuçlar ortaya çıkabilir. Müvekkilimin güvenliği, yaşam ve sağlık hakkı idarenin sorumluluğundadır” şeklinde konuştu. 

Keyfi, hukuksuz ve yasa dışı

Yıldırım’ın kardeşi Hasan Yıldırım da ağabeyinin yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen 5 yıldır tek kişilik hücrede tutulmasının hukuksuzluk olduğunu dile getirdi. Ağabeyinin İmralı’da kaldığı için özel uygulamayla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları paylaştı: "Bütün kitaplarına el konulmuş. Hatta yazdığı kitap bile kendisine verilmiyor. Son olarak bir kitap çalışması vardı. İki defterde yazdığı bütün yazılara en konulmuş. Ben hem kardeşi hem de vasisi olarak şunu söylüyorum; bu uygulamalar keyfi, hukuksuz ve yasa dışıdır. Ben bunu kabul etmiyorum.”

İmralı'da 9 gün kalabildi

Yıldırım, 15 Mart 2015'te İmralı’da yürütülen görüşmeler dolayısıyla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın talebi doğrultusunda kurulan 5 kişilik "Sekreterya görevi"nde bulundu. Yıldırım, yaşadığı kalp sorunları nedeniyle 9 gün sonra İmralı'dan Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilmişti. 2018'den beri Kırıklar 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Yıldırım, 29 yıldır cezaevinde. İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.