6 aydır çocuğunu göremiyor

1 Eylül 2020 Salı - 23:30

  • Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Gazel Bulut, 6 aydır çocuğunu göremiyor. “Bir bilseniz 6 ay bizim için kaç ömür ediyor” diyen Gazel, açık görüşlerin başlatılmasını istiyor.

 

Dersim’de Özgür Gelecek Gazetesi muhabirliği yaptığı sırada katıldığı eylem/etkinlikler gerekçe gösterilerek 2013’te tutuklanan Gazel Bulut, yaklaşık 11 aylık tutsaklık ardından ‘denetimli serbestlik’ hakkından yararlanarak tahliye oldu. Daha sonra “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla 10 yıl 10 ay hapis cezası verilen Bulut’un dosyası Yargıtay 16. Ağır Ceza Dairesi’ne gitti.

Çiğdem Arjin adında bir kızı olan Gazel Bulut, Yargıtay’ın cezasını onamasıyla 31 Temmuz 2017’de tutuklanarak, Muğla E Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Ardından Gebze ve en son Kandıra Cezaevi’nde bulunan Bulut, dört yaşındaki kızını aylardır göremiyor.

Tecrit içinde tecrit

Salgının en ağır şekilde cezaevlerini etkilediğini belirten Bulut, “korona önlemleri” gerekçesiyle tüm haklarının gasp edildiğini dile getirdi. Hastane gidiş-gelişleri, açık görüşler, spor, sohbet gibi tüm haklarının ”geçici” süreyle kaldırıldığını ifade eden Bulut, “Ama bu ‘geçici’ süre bir türlü geçmiyor. Dışarıda her şey, parklar, bahçeler, sahiller, oteller daha neler neler serbestken, virüs özgürce dolaşırken, bizlere tecrit içinde tecrit yaşatıyorlar” dedi.

En ağırı tutsak anneler

Tutsak annelerin aylardır çocuklarını görememesinin ise yaşanan en ağır durum olduğuna vurgu yapan Bulut, Jinnews’e gönderdiği mektubuna şöyle devam etti: “6 aydır kızımı göremiyorum. Bir bilseniz 6 ay bizim için kaç ömür ediyor. Her telefonda yanıma gelmek istediğini söylüyor. Haziran’da başlayan kapalı görüşler ayda bir kez bir kişiyle sınırlıydı. Ağustos’ta Kurban Bayramı’ndan kaynaklanan bir değişiklikle iki kez yapıldı; iki kişiyle sınırlıydı bu kez. Kapalı görüş olduğu için kızımı yine göremedim. Açık görüşlerimizin başlatılmasını istiyorum. En azından anne ve çocukları için bu koşullarına acilen oluşturulmasını istiyorum. İnfaz kurumunda hak olarak tanınan ”Görüntülü Telefon” uygulamasının bir an önce işleme konulmasını istiyoruz. Kısacası tutsak anneler olarak çocuklarımızı görmek istiyoruz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.