60 koçer mahsur kaldı

9 Ağustos 2021 Pazartesi - 20:48

  • Van’ın Gürpınar ilçesinde yağan sağanak yağmur sonrası oluşan sel taşkını, koçerleri de mağdur etti. İlçenin Tutak Yaylası’nın yüksek kesimlerine yerleşen Koçerlerin çadırları ve yaşam malzemeleri sel sularına kapıldı. Tutak Köyü ile yayla arasındaki yolun bozulması nedeniyle bulundukları bölgeyi terk edemeyen koçerler kurtarılmayı bekliyor.

Gazete Duvar’dan İdris Yılmaz’ın haberine göre aralarında hamile bir kadının da olduğu üç aile, günlerdir bölgede mahsur kaldıklarını dile getirerek günlerdir aradıkları Van AFAD Bölge Müdürlüğü’nden sonuç alamadıklarını kaydetti.

Koçerlerden Şahin Koyu, ”Gece saatlerinde yağmurun başlamasıyla ne olduğunu anlayamadık. Aniden sel felaketiyle karşılaştık. Heyelanlar oluştu, neyimiz var, neyimiz yok sel sularına kapıldı. Canımızı ve hayvanlarımızı zor kurtardık” dedi.

Yiyecek bulmakta zorlanıyoruz

Yiyecek bulmakta zorlandıklarını ifade eden Koyu, ”Aşağı köye atlarla gidebiliyoruz. O da bin bir zorlukla. Her an heyelan oluşur korkusuyla yaşıyoruz. İkinci bir sel felaketi yaşanırsa hayatımız tehlike altında. Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar var. Soğuk algınlığı nedeniyle hastalıklar da başladı. Yiyecek bulmakta zorlanıyoruz, birileri sesimizi duymalı artık” diyerek yetkililere seslendi.  

Koçer olduğumuz için mi?

Defalarca AFAD’ı aradıklarını söyleyen Kuyu, “Her aradığımızda ‘kaydınızı oluşturduk, ekiplerimiz en kısa sürede orada olacak’ diyorlar. Fakat iki gündür ne gelen var, ne de giden. İnsan hayatı bu kadar mı basit? Yoksa biz koçer olduğumuz için mi bize böyle davranıyorlar, anlamadım gitti. 60 kişi burada mahsur kaldık. Aramızda hamile bir kadın ve çocuklar var.  Lütfen sesimizi duyurun” çağrısında bulundu.  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.