8. yıl: Emri veren Erdoğan’ı yargılayın!

Kadın Haberleri —

6 Ocak 2021 Çarşamba - 18:00

  • Paris’te katledilen üç devrimci kadın, 8. yılında Kürdistan Enformasyon Bürosu önünde anılırken, Avrupa’nın birçok kentinde de Fransa büyükelçilik ve konsoloslukları önünde katliam protesto edildi. Fransa devletine, “Katliamı Türk devleti yaptı. Cezasızlık politikasına son verin” mesajı verildi. 

SELMA AKKAYA/PARİS

Paris Katliamı’nın 8. yılında Kürdistanlılar ve dostları katliamın gerçekleştirildiği Kürdistan Enformasyon Bürosu önüne yürüdü. Paris Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Helene Bidard, “Unutmayacağız. Emri Erdoğan rejimi verdi. Fransa bunu cezasız bırakmamalı” dedi. 
PKK’nin kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez, katledilişlerinin 8’inci yılında Kürdistan Enformasyon Bürosu’nun bulunduğu 147 La Fayette caddesinde anıldı, bir kez daha adalet istendi. Paris ve İle De France bölgesinde bulunan Kürdistani kurumlar, Kürt Kadın Hareketi ve Fransa Demokratik Kürt Konseyi tarafından organize edilen anma etkinliğinde Fransız siyasetçiler, Kürt kurum temsilcileri ve Kürt dostları hazır bulundu. 

Katliam yerine yürüyüş

Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünden toplanan kitle “Kahrolsun faşist Türk rejimi”, “Adalet İstiyoruz”, “Stop Erdoğan”, “Terörist Erdoğan” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş kortejinin önünde “Emri veren Erdoğan, diktatör yargılansın” pankartının yanı sıra, Cansız, Doğan ve Şaylemez’in fotoğrafları ile KNK, CDK-F, TJK-E, TCŞ, KJK-F, KCDK-E adına çelenkler taşındı. Yürüyüş katliamın gerçekleştiği Kürdistan Enformasyon Bürosu önünde sona erdi. Anma töreni saygı duruşu ile başlarken, katliamın yaşandığı binanın önüne güller bırakıldı. 

Fransa’nın utancı

TJK-E  adına konuşan Nûpel Munzur, Fransız makamlarına seslenerek, “Bu cezasızlığı asla kabul etmeyeceğiz” dedi. “8 yıllık cezasızlık, 8 yıllık adaletsizlik devam ediyor” diyen Munzur, “Biz neden kadınların hedef olduğunu biliyoruz. O arkadaşlar şahsında halkımıza, hareketimize yöneldiler. Bizim Önderliğimizedir bu saldırı. Uluslararası güçlerin bu katliamda parmağı olduğunu biliyoruz. Tarihimiz bunun örnekleriyle dolu. Türk devletinin ve Erdoğan’ın bu emri verdiğini biliyoruz. O yangılanmadıkça katliamlar sürecek” diye konuştu.
Üç kadın siyasetçinin Paris’in göbeğinde katledilmesinin üzerinden 8 yıl geçmesine karşın tüm belge ve bilgilere rağmen hala yargılama yapılmamasının Fransa’nın utancı olduğunu vurgulayan Munzur, “Adalet için alanlarda olmaya devam edeceğiz. Şehitlerimize söz veriyoruz” dedi. 

Bidard: Fransa cezasız bırakmamalı

Anmada hazır bulunan Paris Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Helene Bidard, katliamın yaşandığı 2013 yılından bu yana adalet mücadelesinin parçası olduklarını ifade etti. “8 yıl geçti, hala ilk gün ne yaşadığımızı hatırlıyorum. Üç kadın, barışın temsilcisi üç siyasetçi Paris’in ortasında katledildi” diyen Bidard, “Unutmayacağız. Emrin Erdoğan rejimi tarafından verildiğini biliyoruz. Fransa bunu cezasız bırakmamalı” diye ekledi. 
Üç kadın devrimcinin katledilmesinin aynı zamanda kadın kırımı olduğunu kaydeden Bidard, Fransa’daki yargılamanın bir an önce gerçekleşmesini talep etti. Sonuna kadar adalet mücadelesinin devam edeceğini vurgulayan Bidard, Fransız yetkilileri bu utanca son vermek için göreve çağırdı.

Jan: Hakikati biliyoruz

Fransa Kürdistan Dostluk Derneği Başkanı Sylvie Jan ise, “Hakikati biliyoruz. Artık adaletin sağlanması gerekiyor. Bu cezasızlık katliamcılara cesaret veriyor. Cumartesi yeniden cezasızlık son bulsun diye yürüyeceğiz” diye konuştu. 

Annesi: Sakine’nin emanetisiniz

Ardından katledilen Sakine Cansız’ın annesi Zeynep Cansız’ın sesli mesajı dinlendi. Anne Cansız’ın “Kızımla gurur duyuyorum. Kızım dürüst bir insandı. Güzel çalışıyordu. Onun arkadaşlarını selamlıyorum. Siz Sakine’nin emanetisiniz. Sizinle gurur duyuyorum” mesajı ardından “Şehîd namirin” sloganı atıldı. 
Sosyalist Kadınlar Birliği temsilcisi “Bu mücadele hepimizin. Öfkemiz dinmedi. Mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

9 Ocak için çağrı

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) adına konuşan Veysel Keser de 8. yılda katliamı kınarken, 9 Ocak Cumartesi gerçekleştirilecek yürüyüş için çağrı yaparak, “Erdoğan yargılansın, cezasızlık son bulsun” dedi. Aynı gün Avrupa’nın birçok kentinde de Paris Katliamı’nı protesto için yürüyüşler organize edilecek.