8 yıl sonra evimize geldik

Kadın Haberleri —

Wan

Wan

  • Büyük bir mücadeleyle kazandıkları belediyelerine 8 yılın ardından ilk kez adım atan Wanlı anneler, “Bizim meselemiz bir bina iki beton değil, bir irade meselesidir. Artık kendi evimizdeyiz. Şimdi halka hizmet ve kendimiz için çalışma zamanı” dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU/WAN

Yerel seçimlerde büyük bir başarıya imza atarak 14’te 14 yapan Wan halkı, seçimlerin ardından Abdullah Zeydan’a yönelik kumpası da direnişle boşa düşürdü. Memnu haklarının iptal edilmesi ile büyükşehir mazbatasının AKP’li adaya verileceği tartışılan kentte halk günlerce sokakları boş bırakmadı. Polisin müdahale, işkence ve göz altılarına rağmen iktidara geri adım attırdı.

 

 

8 yıl sonra zılgıtlarla

Kararın geri çekilmesinden iki gün sonra mazbatalarını alarak belediye binasına giden Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Abdullah Zeydan ile Neslihan Şedal’a binlerce kişi eşlik etti. Annelerin ve kadınların zılgıtları, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla 8 yıl sonra belediye binasına girilirken duygusal anlar yaşandı.

Zaferin ardından belediyede polis ve güvenliğe dair tek bir kişi dahi bırakılmazken, kayyumun çalışma yürüttüğü başkanlık odasındaki güvenlik dikkatlerden kaçmadı. Kayyum atamasının ardından ilk defa belediyeye geldiklerini anlatan anneler, yanlarına aldıkları sarı, kırmızı ve yeşil şalı açarak eşbaşkanlarla belediyeye giriş yaptı.