88 yaşında direniyor: Bu topraklar bizim!

Kadın Haberleri —

Zehra Yıldırım

Zehra Yıldırım

  • 88 yaşındaki İkizköylü Zehra Yıldırım, Akbelen Ormanı’nda süren ağaç kıyımına karşı mücadele ediyor. Topraklarını kimseye vermemeye kararlı olan Yıldırım, kıyımla birlikte göçün başlayacağı uyarısını yaptı.

Muğla Milas Akbelen Ormanı'na Yeniköy-Kemerköy Enerji tarafından açılmak istenen kömür ocağına karşı bölge halkının direnişi sürüyor. 24 Temmuz sabahı çok sayıda asker, polis ve TOMA ile alana gelen şirket ve orman müdürlüğü ekipleri bölgede kesime başladı. Yaşanan durum sonrasında başta Muğla olmak üzere İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerden onlarca yurttaş kesimi engellemek için bölgeye geldi.

7’den 70’e nöbetteler

İkizköylüler de genci, yaşlısı ile birlikte kesimlere engel olmak için hem çadır nöbet alanında hem de kesimin yapıldığı ormanda eylemlerini sürdürüyor. 88 yaşındaki İkizköylü Zehra Yıldırım da toprağını korumak isteyen eylemcilerden biri.

Sabah erken saatlerden akşama kadar çadır alanında bekleyen Yıldırım, kesimi engellemek için ağaçlara sarılıyor. Doğma, büyüme İkizköylü olan Yıldırım, iki çocuğu ve 3 torununu da İkizköy’de büyüttü. Çocukları çiftçilikle uğraşan Yıldırım, zeytincilik ile de uğraşıyor.

‘Bu topraklar bizim, kimseye vermeyeceğiz’

2 yıldır iş makinaları ile ormanlık alana girilmek istenmesine karşı direndiklerini belirten Yıldırım, "Tarlalarımı vermeyeceğiz. Bu topraklar bizimdir. Onları kimseye vermeyeceğiz. Çam ağaçlarımızı kesiyorlar. Ağaçların altından sularımız akıyor, bunlar bizi besliyor. Buralar kesilirse susuz kalacağız. Ormanlar bizi besliyor. Kesilmelerine izin vermeyeceğiz" dedi.

 ‘Ağaçlar kesilirse göç başlar’

Yıldırım, "Burada doğdum, burada evlendim. Çocuklarımı buruda büyüttüm. 2 çocuğum 3 torunum var. Onlar için direniyorum. Çocuklarım çiftçilik ve hayvancılık yapıyor. Ağaçlar kesilirse göç başlar. Ağaçları kesmesinler diye direniyorum. Bu kesimler son bulana kadar direneceğim" diye konuştu.

TOLGA GÜNEY/MUĞLA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.