ABD Meyadin ve Ebu Kemal’de vurdu

Dünya Haberleri —

CENTCOM

CENTCOM

  • Suriye’nin Irak sınırında bulunan Ebu Kemal ve Meyadin kentlerindeki İran’a yakın güçlere hava saldırısı düzenleyen ABD, hedeflerinin komuta merkezi ve mühimmat deposu olduğunu açıkladı. 

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), X medya platformundan yaptığı açıklamada, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Michael Erik Kurilla, hava saldırılarının İran Devrimi Muhafızları Ordusu (IRGC) ve ona yakın grupların kullandığı Suriye'nin Ebu Kemal ve Meyadin kentleri civarındaki tesislere yapıldığını kaydetti. Açıklamada, "ABD kendisini, personelini ve çıkarlarını savunmaya devam edecektir." ifadesi yer aldı.
Pentagon da yaptığı yazılı açıklamada, Irak ve Suriye'de ABD personeline yönelik devam eden saldırılara karşı Suriye'nin doğusunda IRGC'ye ve ona yakın gruplarca kullanılan tesislere hava saldırıları düzenlendiğini teyit etti. Açıklamada, vurulan hedeflerden birinin eğitim tesisi, diğerinin de sığınak olduğu kaydedildi. Açıklamada, “ABD Başkanı için ABD personelinin güvenliğinden daha önemli bir öncelik bulunmuyor, bugünkü eylem ABD'nin bölgede kendisini, personelini ve çıkarlarını savunacağını açıkça göstermek için gerçekleştirildi.” denildi.
ABD’nin DAİŞ ile mücadele kapsamında Suriye’de 900, Irak’ta ise 2 bin 500 civarında askeri bulunuyor. ABD ve koalisyon askerleri Ekim ayından bu yana Irak ve Suriye’de en az 40 saldırıda hedef alındı. Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre 45 ABD askeri hafif beyin travması geçirdi ve hafif yaralandı. Amerikalı yetkililere göre saldırıyı düzenleyen güçler İran destekli Irak İslami Direniş adlı örgütün şemsiyesi altında faaliyet gösteriyor. Yetkililer bu grubun 17 Ekim’den bu yana en az 40 saldırı düzenlediğini belirtiyor. WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.