ABD ve Çin’den anlaşma

Dünya Haberleri —

11 Kasım 2021 Perşembe - 16:01

.

.

  • Dünyada en fazla karbondioksit salınımında bulunan ülkelerden olan ABD ve Çin, Glasgow’daki COP26 İklim Zirvesi’nde, iklim değişikliği ile mücadelede iş birliği sağlamak üzere anlaşmaya vardı.

 

Her iki ülke, metan emisyonlarının azaltılması, ormanların koruması, kömür kullanımının aşamalı olarak durdurulması gibi iklim değişikliğiyle mücadelede iş birliklerinin hızlandırılması taahhüdünde bulundu. ABD ve Çin, Paris Anlaşması’nda belirlenen 1.5 derecelik sıcaklık hedefine ulaşmak için “birlikte çalışma konusundaki kesin taahhütlerini hatırlayacağını” belirterek, bu hedefe ulaşmak için kalan “önemli boşluğun” kapatılması gerektiğini söyledi.

Taraflar arasındaki anlaşma, ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ABD ve Çin’in farklılık konusunda hiçbir sıkıntısı yok, ancak iklim krizi konusunda tek yolumuz iş birliğidir. Birlikte, azmimizi artıracak belirli unsurlar da dahil olmak üzere başarılı bir COP26 için desteğimizi belirledik. Şu anda her adım önemli ve önümüzde uzun bir yolculuk var” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin ile ABD arasındaki anlaşma üzerine Twitter’da yayınladığı mesajda, “İklim kriziyle mücadele uluslararası iş birliği ve dayanışma gerektiriyor ve bu doğru yönde atılmış önemli bir adım” diye yazdı.

GLASGOW

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.