ABD ve İsrail, Suriye’yi vurdu

Dünya Haberleri —

.

.

  • ABD Deir-e Zor’un Suriye rejim güçlerinin elindeki bölgesini, İsrail de Şam’ın güneyindeki Akraba ve Seyyide Zeyneb çiftliklerine il Süveyda’ya hava saldırısı düzenledi.

ABD birkaç hafta içinde ikinci kez, Suriye’nin doğusunda İran Devrim Muhafızları ve ona bağlı grupların kullandığı bir silah deposunu hedef aldı. İsrail’e ait savaş uçakları ise, Suriye’nin güneyindeki Süveyda’da bulunan Suriye hava savunma tesislerine ve Baalbek’deki askeri komplekse hava saldırıları düzenledi.

ABD misilleme dedi
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman AFP’ye yaptığı açıklamada, “İran yanlısı milis gruplar için çalışan dokuz kişi, ABD’nin Deyr-i Zor kentinde askeri alanlar ve silah deposu da dahil olmak üzere bu grupların bulunduğu yerlere düzenlediği hava saldırılarında öldü” dedi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin yaptığı açıklamada, saldırıların iki F-15 savaş uçağı tarafından, ABD kuvvetlerine yönelik Irak ve Suriye’deki son saldırılara yanıt olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Austin, hedeflerinin İran’a bağlı güçlerin silah depoları olduğunu ve saldırının meşru müdafaa kapsamında yapıldığını dile getirdi.
CENTCOM X platformundaki sayfasından yaptığı açıklamada, söz konusu hava saldırısının, İran Devrim Muhafızları ve ona yakın gruplar tarafından kullanılan bir tesise yapıldığı bilgisi verildi.

Şam’ın güçleri vuruldu 
SOHR, kimliği belirlenemeyen bir uçağın, Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor kentindeki askeri karargahı ve bir silah deposunu hedef aldığını bildirdi. SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, “İsrail’in Akraba ve Seyyide Zeyneb yakınındaki çiftliklere ve Hizbullah’a ait diğer alanlara düzenlediği saldırılarda İran’a yakın, Suriyeli olmayan üç milis öldü” dedi. SOHR, Akraba kasabasında askeri bir havaalanının bulunduğunu belirtti. İsrail’in Suveyda’da bulunan Suriye hava savunma tesislerini de vurduğunu açıkladı. Suriye resmi haber ajansı SANA, İsrail’in güney bölgesindeki noktaları hedef alan hava saldırıları sonucu maddi hasar meydana geldi dedi. ŞAM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.