ABD’den saldırı sinyali

Dünya Haberleri —

ABD hava kuvvetlerinin F-35 savaş uçakları

ABD hava kuvvetlerinin F-35 savaş uçakları

  • ABD basınında yer alan haberlere göre Ürdün’de Amerikan askerlerinin öldüğü saldırının ardından Irak ve Suriye’de hedeflerin vurulması onaylandı. Savunma Bakanı Lloyd Austin “Kendi seçtiğimiz zamanda, yerde ve şekilde karşılık vereceğiz” dedi.

CBS televizyonunun haberine göre ABD Ürdün’de Amerikan askerlerinin öldüğü saldırının ardından Irak ve Suriye’de hedeflerin vurulması onaylandı. Savunma Bakanı Lloyd Austin Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında “Kendi seçtiğimiz zamanda, yerde ve şekilde karşılık vereceğiz” dedi.
Biden yönetimi yetkilileri saldırıya çok aşamalı ve günlere yayılan bir karşılık vereceklerini belirtmiş ancak başka ayrıntı vermemişti. CBS’in haberine göre Irak ve Suriye’de birden fazla hedef ve İranlı personel ve tesisin vurulması dahil operasyon planının onaylandığını aktardı.
Biden yönetimi yetkilileri Ürdün’de 3 ABD askerinin öldüğü saldırıdan İran’ın desteklediği grupları sorumlu tutuyor.

“İnsansız hava aracı İran yapımı”
Reuters’ın haberine göre Amerikalı yetkililer, Ürdün’deki saldırıda kullanılan insansız hava aracının İran yapımı olduğunu ve İran’ın Rusya’ya Ukrayna savaşı için gönderdiği insansız hava araçlarına benzediğini belirtiyor.
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında, saldırının arkasında “Direniş Ekseni” içindeki bir unsurun düzenlediğini söylemişti. Irak ve Suriye’deki İran bağlantılı gruplar ve Lübnan’da İran’ın desteklediği Hizbullah’ı kapsıyor.
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Irak’ta faal olduğu bilinen Kataib Hizbullah’ı (Hizbullah Tugayları) da kapsayan İslami Direniş örgütünü işaret etmişti.
Bakan Austin Ürdün’deki saldırıdan İran’ın ne kadar bilgisinin olduğuna ilişkin bir soruya, “Bunu bilmiyoruz ancak bunun çok önemi yok. Bu grupları İran’ın desteklediğini, bazı durumlarda bu gruplara silahların kullanılması konusunda eğitim verdiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı. WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.