Abdullah Öcalan özgür olmalı

Yurt Dışı Haberleri —

Cenevre, “Dünyada ve Türkiye’de siyasi tutsaklar” konferansı

Cenevre, “Dünyada ve Türkiye’de siyasi tutsaklar” konferansı

  • İsviçre’nin Cenevre kentinde, “Dünyada ve Türkiye’de siyasi tutsaklar” başlığı ile düzenlenen konferansta, Rêber Apo’ya dönük 25 yıllık ağır tecrite dikkat çekerek fiziki özgürlüğünü istedi.
  • Alanında otorite olan konukların Türkiye’de cezaevlerindeki hukuk dışı uygulamaların İmralı’da başlatılarak yaygınlaştırıldığına dikkat çekildi. Siyasi mahkumların yüzde 80’inin işkence maduru olduğu belirtildi.
  • Cenevre Barosu Avukatlarından Olivier Peter, 1999’da bir çocuk olduğunu ve Komployu o zaman duyduğunu söyleyerek, “İmralı sistemi Türk devletinin demokrasi aynasıdır. İmralı’da uluslararası hukuk işletilmeli ve Abdullah Öcalan özgür olmalıdır” dedi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde, “Dünyada ve Türkiye’de siyasi tutsaklar” başlığıyla konferans düzenlendi. Cenevre Üniversitesi Uni Mail yerleşkesinde gerçekleştirilen konferansa, İnsan hakları savunucusu Elisabeth Decrey Warner, CPT eski üyesi Adli Tıp Uzmanı ve Hukukçu Jean-Pierre Restellini, Brüksel Barosu avukatlarından Jan Fermon, Avukat Roxane Sheybani, Mahmut Çakar, Cenevre Barosu avukatlarından Olivier Peter ve Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Raziye Öztürk sumumları ile katıldı. Konferans siyasi tutsakların yaşadığı ağır insan hakları ihlallerine dikkat çekerken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 25 yıldan beridir ağır tecrit koşullarında tutulduğu İmralı Hapishanesindeki hukuksuzluğu da gözler önüne serdi.

Açılış konuşmasının ardından konferansın ilk oturumunda “Cezaevleri neden inşa edildi ve siyasi mahkumlar için ne anlam ifade ediyor”, “Muhalifler için cezaevleri inşa etmek” ve “Dünyadaki siyasi tutsaklar” başlığı adı altında bir panel düzenlendi.

 

İnsan hakları savunucusu Elisabeth Decrey Warner

 

Totaliter rejim Öcalanı hedef alıyor

Türkiye’deki totaliter ve zayıf olan rejimin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı hedefine aldığını söyleyen Elisabeth Decrey Warner, Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu koşullar ve özgürlüğü için herkesin yapabileceği bir şey olduğunu belirtti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın içinden bulunduğu koşullardan kaynaklı sadece Türkiye hükümetine baskı yapılmaması gerektiğini kaydeden Elisabeth Decrey Warner, “Türkiye ekonomik anlamda ihtiyaç duyan ve onla ilişkisini sürdüren Avrupa hükümetlerine de baskı yapılmalı” diye konuştu. 

 

CPT eski üyesi Adli Tıp Uzmanı ve Hukukçu Jean-Pierre Restellini

 

Siyasi tutsaklar işkence altında

Türkiye’de cezaevlerine yaptığı ziyaretleri hatırlatarak konuşmasına başlayan CPT eski üyesi Adli Tıp Uzmanı ve Hukukçu Jean-Pierre Restellini, cezaevlerinin neden inşa edildiğini ve siyasi mahkumlar için ne anlam ifade ettiği üzerinde durdu. Dünya genelinde siyasi tutsakları yüzde 80’ninden fazlasının resmi otoritenin şiddetine maruz kaldığını ifade eden Restelli’ni, Türkiye cezaevlerinde bunun böyle olduğunu kaydetti.