Açlık grevleri için Berlin'de oturma eylemi

Diaspora Haberleri —

11 Ocak 2021 Pazartesi - 16:08

  • Almanya’nın başkenti Berlin’de, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı Türk cezaevlerinde devam eden açlık grevleriyle dayanışma için oturma eylemi başlatıldı.

 

AZADÎ AMED/BERLİN

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecride karşı Türk cezaevlerinde devam eden açlık grevleriyle dayanışma amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de oturma eylemi başlatıldı.

Alexanderplatz’ta yoğun kar yağışı altında yapılan basın açıklamasıyla 5’er günlük dönüşümlü oturma eyleminin startı verildi. KCDK-E’nin çağrısıyla gerçekleştirilen eylemin ilk grubunda Kürdistanlı ve Türkiyeli kurum temsilcileri, siyasetçi ve aydınlar yer alıyor.

Kürt Halk Önderi Öcalan’ın posterlerinin taşındığı oturma eyleminde açılış konuşmasını yapan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Türk devletinin işgal ve soykırım saldırılarına dikkat çekerek, “Saldırılar direnişle boşa çıkarılabilir.  Zindandaki direnişçileri selamlıyoruz" dedi.

YNK eski Milletvekili Muhsin Osman tecride dikkat çekerek açlık grevlerine ilişkin sağduyu çağrısı yaptı.

Faşist iktidara isyandır

Aveg-Kon Eşbaşkanı Serpil Aslan "Açlık grevi eylemlerini selamlıyoruz. İsçiye, kadına düşman, diktatörlüğe karşıyız. Bu faşist diktatörlük Ortadoğu’da işgal ve soykırım uyguluyor. Kadın vekilerimize baskı yapıyor, pandemiyi fırsat bilerek tutsaklara işkence yapıyor. Açlık grevleri bunlara isyandır. Boğaziçi faşist iktidara isyandır. Herkes bu mücadelenin bir parçası olmalıdır" diye konuştu.

Açlık grevlerine ses verelim

HDP eski Milletvekili Sibel Yiğitalp "Türkiye hak ihlalleri ile dünyada ilk sıralarda. Özelikle zindanlarda faşizm uygulanıyor. Türkiye’de Kürt’ü yok sayan bir siyaset izleniyor. Türkiye ve Kürdistan’da tutsaklar, tecrit, siyasi operasyonlar, Kürdistan’daki katliamlara karşı 47 gündür açlık grevindedir. Herkesi açlık grevlerine ses vermeye çağırıyoruz" mesajı verdi.

Êzîdî Koordinasyonu’ndan Carcur Cemil, "Ortadoğu’da büyük bir faşizm var, bunun öncülüğünü faşist lider Erdoğan yapıyor. Eğer biz bu faşizme karşı bir araya gelmezsek tüm dünyaya yayılacak. Zindanlar bunun için açlık grevinde ve bizler de destek için buradayız. Abdullah Öcalan üzerindeki tecride direniyorlar, buna karşı duyarlı olalım" diye konuştu.

İlkelerinize sahip çıkın

KNK’den Mecîd Heso ise yaptığı konuşmada şunları belirtti: "Kürt hareketi tutuklama, zorbalık ve işkenceyle çözülemez. Bu mesele parlamentoya giren vekillerin hapsedilmesi, seçilen belediye başkanlarının yerine kayyum atanmasıyla çözülemez. Kürtlerin iradesini kabul etmek ve tanımakla çözülebilir ancak. Geldiğimiz aşamada Güney Kürdistan’da Kürtlerin resmi bir statüsü var. Rojava’da yavaş yavaş bir statü oluşuyor. Rojhilat’ta da Kürtler eski Kürtler değil. Örgütlülükleri var. Yakın süreçte o parçada da önemli adımlar atılacaktır." Uluslararası güçlere de seslenen Heso, "İlkelerinize sahip çıkın. Kürt halkı Türkiye’de zulüm ve baskı altındadır. Türkiye’de hukuksuzluk Kürtçe bir şarkı yüzünden yıllarca hapis yatma aşamasına varmış durumdadır" dedi.

Tutsakların sesiyiz

PYD Temsilcisi Bavê Hakî ise şöyle dedi: "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması için gerçekleştirilen ve 47’inci gününe giren açlık grevlerine desteklerimizi bildiriyoruz. Biz onların sesiyiz. Onların taleplerini sesini ulaştırmaya çalışıyoruz. Onların direnişi özgür yaşam yolundaki onurlu bir direniştir. Bugün Türkiye hükümeti tarafından, Kürdistan’daki her özgür Kürdün iradesi kırılmak isteniyor. Örneğin Efrîn’deki çeteler aracılığıyla sistematik işkenceler yapılıyor. Doğa talan ediliyor. Çağrımız tüm kurum ve kuruluşlara: Bu vahşetin karşısında durun. Her yerde Türk devletinin faşizminin karşısında duracağız."

İlk grupta kimler yer alıyor?

15 Ocak’a kadar oturma eylemine katılacak isimler şunlar: YNK eski Irak Parlementeri Muhsin Osman,  Aveg-Kon Eşbaşkanı Serpil Aslan, ATİK Temsicisi Mehmet Ali Yılmaz, Berlin Eyalet Milletvekili Hakan Taş, KNK Temsilcisi Mecit Heso, MARDEF Temsilcisi Hassa Bingöltekin Kılıç, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Êzîdî Koordinasyonu’ndan Carcur Cemil, HDP eski milletvekili Sibel Yiğitalp, Viranşehir eski Belediye Eşbaşkanı Emrullah Cin, PYD Temsilcisi Bavê Haki, KCDK-E Güney Komisyonu’ndan Hoşiyar Salih, CîK Başkan Yardımcısı Davut Övseme, TJK-E temsilcisi Nujiyan Günay, Avrupa Süryaniler Birliği Temsilcisi (ESU) Günay Aziz Gergin, Ağrı eski Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz , FED-KURD Eşbaşkanı Menderes Canbek.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.