Açlık grevleri için Berlin'de oturma eylemi başlıyor

Diaspora Haberleri —

7 Ocak 2021 Perşembe - 15:13

  • KCDK-E, Berlin'de İmralı tecridinin kaldırılması ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için devam eden zindan direnişini sahiplenmek için 11 Ocak'ta oturma eylemine başlıyor.

 

KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı, AKP-MHP faist iktidarının mralı tecrit sistemine, cezaevlerinde süren baskılara, hak gasplarına ve artan siyasi soykırım operasyonlarına karşı Türkiye ve Kürdistan’daki 120 cezaevinde Kürt siyasi tutsakların balattıı açlık grevi direnişini selamlayarak, 11 Ocak’ta oturma eylemine başlayacağını duyurdu. Yazılı açıklama yapan KCDK-E, "Cezaevlerinin zor koulları altında süren bu insanlık direnii büyüyerek her yerde destek bulmaktadır. Cezaevlerinde direnişi yürüten siyasi tutsaklar; demokrasi ve özgürlükten yana olan tüm kurumları, siyasetçileri, aydın ve sanatçıları faizme karı mücadele etmek için sorumlulua çaırmaktadır" dedi.

5’er günlük dönüşümlü

Siyasi tutsakların taleplerini uluslararası kamuoyuna anlatmanın önemine vurgu yapan KCDK-E "Tüm dünya insanlıına, ilgili kurumlara CPT, Avrupa Konseyi’ne, Af Örgütü’ne seslerini duyurmak ve siyasi tutsakların direnilerine ses olmak, tecride karı süren mücadeleyi daha da büyütmek için acil olarak bulunduumuz her yerde deiik etkinlik ve eylemler yapmalıyız" çağrısında bulundu. "lk adım olarak balatacaımız merkezi 5’er günlük dönüümlü oturma eyleminin 11 Ocak günü Berlin’de yapılacak bir basın açıklamasıyla startını vereceiz" duyurusunu yapan KCDK-E, ilk iki grubu kurum temsilcileri, siyasetçi ve aydınların devralacağını kaydetti. KCDK-E, tüm Kürdistanlı ve Türkiyeli kurum temsilcileri, aydın, siyasetçi ve sanatçılara "siyasi tutsakların eylemlerine ses olmak için" yapacakları dönüümlü oturma eylemine katılma çağrısı yaptı.

11 Ocak Pazartesi günü Alexanderplatz/Weltuhr adresinde başlayacak oturma eylemi her gün saat 13.00 ile 15.00 arasında düzenlenecek.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.