Adil, Gelhat, Nudaların ardılı oldu

Sinan Arar / Rizgar Îdexî

Sinan Arar / Rizgar Îdexî

  • Colemêrgli Rizgar Îdexî Besta’da 12 Temmuz’da şehadete ulaştı. HPG-BİM, “Botan’ın öncü komutanlarından Şehîd Adil Bilîkî yoldaşın direniş mirasını sahiplenerek mücadeleyi büyütmeyi amaçlayan Rizgar yoldaşımız, katılımı ve duruşuyla Adil, Gelhat, Nûda ve Gulbaharların ardılı olmayı başardı” dedi. 

 

HPG Basın İrtibat Merkezi Rizgar Îdexî kod adlı Sinan Arar’ın 12 Temmuz 2023 günü Botan’ın Besta bölgesinde şehit düştüğünü duyurdu. Açıklamada, “Zagroslar’ın yiğit evladı, Partimizin öncü militanı Rizgar yoldaşımız büyük bir iddia, kararlılık ve şehitler çizgisine layık olmanın bilinciyle hareket etti. Botan’daki başarılı pratiği ve samimi yoldaşlığı ile örnek bir Apocu gerilla oldu. Botan’ın Kêla Memê ve Besta alanlarında gerillacılık yapan yoldaşımız, düşmana darbe vuran birçok çalışma ve eylemde yer alarak işgalci düşmana karşı rolünü oynadı. Botan’ın öncü komutanlarından Şehîd Adil Bilîkî yoldaşın ardılı olmak ve onun direniş mirasını sahiplenerek mücadeleyi büyütmeyi amaçlayan Rizgar yoldaşımız, katılımı ve duruşuyla Adil, Gelhat, Nûda ve Gulbaharların ardılı olmayı başardı” dedi. Rizgar’ın ailesi başta olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkına başsağlığı dilenerek, “Rizgar yoldaşımız şahsında tüm devrim şehitlerimizin anılarını mücadelemizde yaşatacağımızın sözünü veriyoruz” denildi. 

İki akrabasıyla katıldı 

Colemêrg’de yurtsever bir ailede doğan Rizgar, gerillayı çocuk yaşta tanıma fırsatı buldu. Bir Kürt genci olarak en büyük sorumluluğun gençlere ait olduğu bilinciyle 2013 yılında iki akrabasıyla birlikte Kato alanından gerilla saflarına katıldı. Bir süre Botan alanında gerillacılık yapan Rizgar daha sonra Medya Savunma Alanları’na geçti, yeni savaşçılar eğitimine dahil oldu. 

Yaralandı ama durmadı

Gerilladaki ilk pratiğini Xakurkê alanında yapan Rizgar, Şehîd Mehmed Goyî Operasyon Okulu’ndaki eğitimden sonra Xakurkê’nin Gostê alanına geçti. 2015 yılından itibaren bu alanda birçok eyleme aktif katılarak saldırılara cevap verdi. Fedaice savaşan Rizgar yaralandı, tedavisi ardından Bakurê Kurdistan’a gitmeyi önerdi. 

Fedailik çizgisinde savaştı

Orta otomatik silahlar branşında uzmanlaşan Rizgar, 2018 yılında yüzünü Botan alanına döndü.İlk olarak Kêla Memê alanında çalışmalara katılan Rizgar, askeri alandaki becerileri ile de kısa sürede öncü bir militan olmayı başardı. Ardından Besta alanına geçen Rizgar, her zaman fedailik çizgisinde katılmayı ve savaşmayı esas aldı. HPG açıklamasında “Yoldaşımız 12 Temmuz 2023 günü gerçekleşen düşman saldırısına karşı da bu militan duruşunu korudu. Son nefesine kadar binlerce şehidimizin eşsiz emek ve çabaları ile yaratılan özgürlük değerlerine bağlı kalmayı başaran Rizgar yoldaşımız şehadete ulaşarak halkımız özgürlük tarihindeki onurlu yerini aldı” ifadelerine yer verildi.   BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.