Afganistanlı kadınların yanındayız

Dünya Haberleri —

22 Ağustos 2021 Pazar - 15:57

Afganistanlı kadınlarla dayanışma eylemi/Frankfurt

Afganistanlı kadınlarla dayanışma eylemi/Frankfurt

  • Kürdistanlı kadınlar Almanya’nın Frankfurt ve İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenledikleri eylemlerle, Taliban tehdidi olan Afganistanlı kadınlarla dayanışma gösterdi.

 

Almanya’nın Frankfurt kentinde Kürt kadın meclisleri, Afganistanlı kadınlarla dayanışma amacıyla bir eylem düzenlendi. Eylemde, Türk devletinin  Şengal’e yönelik düzenlediği soykırım saldırıları da protesto edildi.

Woman Defend Rojava grubu ile Afganistanlı kadınların bayraklarıyla katıldığı eylemde konuşan Afganistanlı bir kadın, ülkedeki genel durumu aktardı, Avrupa ve ABD’nin Afganistan’ı 20 yılda Taliban’a devrettiğini ve tüm bunların dünyanın gözü önünde yaşandığını söyledi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi adına yapılan konuşmada ise  Afganistan’ı ele geçiren Taliban ile Şengal’e saldıran Türk devletinin aynı faşist, dinci ve kadın düşmanı zihniyete sahip olduğu belirtildi.

Londra’da enternasyonalist ve Ortadoğulu kadın örgütleri, Trafalgar Meydanı’nda Afganistanlı kadınlarla dayanışma eylemi düzenledi. Eylemde Şengal ve Afganistan’da gerici ve kadın düşmanı zihniyetin saldırılarına dikkat çekilerek, bu zihniyete karşı öz savunma geliştirilmesi ve ortak mücadele vurgusu yapıldı.

Eyleme katılan Kürt Kadın İnisiyatifi üyeleri, YPJ ve YPG bayrakları açarak Şengal ve Afganistan’daki barbar çetelere dikkat çekti.

Eylemde Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) bildirisi okunarak, faşist ve gerici zihniyete karşı mücadelenin büyütüleceği ifade edildi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.