Ağrı dörtte anlaştı

Yeşil Sol Parti / Ağrı

Yeşil Sol Parti / Ağrı

  • Yeşil Sol Parti, dün Ağrı’da miting gerçekleştirdi. Ağrı'da dörtte dört sözü verildi. Agirî'de mitingde konuşan Yeşil Sol Parti adaylarından Sırrı Sakık, Kürtler arasında aşiretlere dayalı bölünmenin bir tarafa bırakılmasını isteyerek, Kürt halkının ortak çıkarlarına dikkat çekti. Sakık, "Bu kentte dörtte dört yapacağız. Plakamız 04, onların boynuna 0’ı takıp göndereceğiz" dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Agirî’de on binlerce kişinin katılımıyla coşkulu bir miting düzenledi. Dörtyol Kavşağı’ndaki mitinge, “Ağrı Dağı’nın Yüce Sema’sı güneşin doğmaya devam ediyor” pankartı damga vururken, sık sık "Jin jiyan azadî" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Miting programı, Sema Yüce’nin annesi Zennure Yüce, kent adayları ve parti temsilcilerini halkı selamlamasının ardından başladı. Yeşil Sol Parti İl Eşsözcüsü Cemal Kaya, “Bize 'takati kalmadı', 'iki kişiyi bir araya getirecek mecali kalmadı' diyenler bu meydana baksınlar. Tecrit uyguladılar, insanları cezaevine attılar, korku imparatorluğu yarattılar ama biz korkmadık. Biz Kürt'üz burası da Kurdistan’dır” dedi.

Özgür ve onurlu yarınlar için

Adaylarından Zelal Yıldız da şunları söyledi: “Burada gösterdiğiniz direniş, özgürlüğün müjdecisidir. Bu coşkunuz faşist AKP-MHP iktidarına korku salmaktadır. Bu seçim tüm halklar için tarihi bir seçim olacaktır. Yeşil Sol Parti’ye vereceğiniz her oy demokratik toplumun inşası, özgür ve onurlu yarınların nişanesi, zindanların kapısının açılmasıdır."

 

 

Sizleri göçe mecbur ettiler

“Bu coşkunuz, zindanda hukuksuz yere rehin tutulan yoldaşlarımızın kapısını açacak" diyen adaylardan Heval Bozdağ, şunları ifade etti: "Bugün halkımız ekinini ekemiyor, tüccar hayvan alamıyor, gençlerin geleceğini çaldılar, emeğinizi sömürdüler. Sizleri Kanadalara, Amerikalara mecbur ettiler. Bunun hesabının sorulacağı tarih yakındır. Sağlık en iddialı oldukları konuydu; hastane yaptılar doktor yok, doktor geldi tedavi için araç-gereç yok. ‘Erzurum yollarında ölmek istemiyoruz’ dedik ama bunu yapmadılar. Sağlık hakkı ücretsiz, nitelikli, ana dilinde yani Kürtçe olmalıdır. Gelecek dönem hepimiz için önemli bir dönem. Masada daha güçlü oturmak istiyoruz. Ana dilde eğitim, anayasal eşitlik istiyoruz."

Sandıklarda ders verelim

Bir diğer aday Nejla Demir ise “Bu seçimde adım adım ördükleri faşizmin duvarlarını, tecridi yıkacağız. Bu umutla sandığa giderek onlara ders verelim” dedi.