AKP'li Kiler gazeteci tutuklattı

13 Eylül 2022 Salı - 16:45

 Sinan Aygül

Sinan Aygül

  •  AKP-MHP iktidarının Kuzey Kürdistan'daki siyasetinin önemli figürlerinden biri olan ve dört dönemdir vekillik yapan Kiler Holding'in sahibi Vahit Kiler'in “Jeo-Vurgun”unu yazan gazeteci Sinan Aygül tutuklandı. 

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, hakkında açılan bir dava duruşmasına katılmak için dün sabah gittiği Bitlis Adliyesi’nde gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Aygül, daha sonra tutuklandı. 

Aygül’ün, Bitlis’te 2014’te yapılan 450 milyon dolarlık Jeotermal Enerji Projesi’ne dair yaptığı haberde dönemin AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e “Kurt siyasetçi” dediği için hakkında verilen cezanın onanması üzerine tutuklandığı öğrenildi. 

Teşhir için ödemedi

Karar sonrası açıklama yapan Aygül’ün avukatı Burhan Aksoy, cezanın basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik olduğunu belirtti. Aksoy, “Müvekkilim adli para cezasını ödemeyerek ve seçenek yaptırımları kabul etmeyerek bu cezayı teşhir etmek için bu kararı aldı. 1500 TL adli para cezası 75 gün hapis cezasına tekabül ediyor. Ödenmesi durumunda tahliye işlemi gerçekleşecek. Ödeme zamanı ve dolayısıyla hapis cezasının ne kadar süreceği müvekkilimin vereceği karara bağlıdır” dedi.

Aygül, 10 Aralık 2014'te “www.bitlisnews.com” adresli haber sitesinde kaleme aldığı “Jeo-Vurgun” başlıklı yazıda, “Nemrut Jeopark” ve “Jeotermal Enerji Tesisi” projelerinin iptal edilip iktidar partisine yakın isimlere verilmesinin planlandığını yazmıştı. Yazıda AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e “Kurt siyasetçi” nitelendirmesi yapılması nedeniyle Aygül hakkında dava açılmış ve “basın yoluyla hakaret etmek” iddiasıyla bin 500 TL adli para cezası verilmişti. Mahkeme, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) kararı vererek, cezayı ertelemişti. Aygül, 2019'da da bir cinsel istismarı haberleştirdiği için hapis cezası aldı. Bu karar sonrası Aygül’ün daha önce aldığı para cezası kesinleşti. Adli para cezasını ödemeyen ve seçenek yaptırımları kabul etmeyen Aygül hakkında Tatvan Cumhuriyet Savcılığı tarafından yakalama emri çıkarıldı. Aygül, bu karar üzerine tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Bol paralı iş birlikçi 

Bitlis'te doğan Vahit Kiler, bakkal olarak başladığı 'iş hayatı'na, Erdoğan'ın belediye başkanlığıyla birlikte marketler zincirine, başkanlığı sırasında şirketler grubuna, ardından da gayrimenkulden pazarlamaya kadar 40'a yakın şirketi bünyesinde bulunduran holdinge yükseltti. AKP'nin Kuzey Kürdistan'daki saldırgan vekillerinden olan Kiler, her toplantısında, konuşmasında mutlaka Kürt Özgürlük Hareketi'ni hedef alır, karalar; HDP'lileri de "dağdaki teröristlerle birlikte" diye ağzına pelesenk eder.  BİTLİS

 

Tutsak gazeteci sayısı gizlendi

Türk Adalet Bakanlığı, tutsak gazeteci sayısıyla ilgili soruları, “kamuoyunu ilgilendirmeyen bilgi” diyerek yanıtlamadı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 7 Eylül 2022 tarihinde yapılan bilgi edinme başvurusuna, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri’nden gelen yanıtta, şu ifadeler yer aldı: “Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkında bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır.”

Adalet Bakanlığı tarafından verilen cevapta, çok sayıda gazeteci davasına bakan ve gazetecilere ceza veren, ardından da Adalet Bakanı Yardımcısı olan Akın Gürler’in imzasının bulunması dikkat çekti.

CİMER’e yapılan başvuruda, “Eylül 2022 tarihi itibariyle mesleğini gazeteci olarak bildiren kaç tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır” sorusu yöneltilmişti.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.