AKP-MHP rejimini göndermek için oyunu kullan

Yurt Dışı Haberleri —

Hamburg'da seçmen sandığa gitti

Hamburg'da seçmen sandığa gitti

  • 2. tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi için 3 buçuk milyona yakın yurt dışı seçmeni temsilciliklerde ve sınır kapılarında oy kullanıyor. YSK verilerine göre bir günde sandığa gidenlerin sayısının 471 bin 734 olduğunu açıkladı. DKTM’ler Kurdistanlı seçmeni araçlarla sandıklara taşınıyor. 
  • Almanya’da Kürtler sandıklara giderek seçime katılmaya devam ediyor. 200 kilometreden oy kullanmaya gelen 53 yaşındaki Rugan Bagok, “AKP-MHP rejimini göndermek için bizim oy kullanmamız şart. Kuzey Kurdistan’da açım, iş yok demek bile yasak” diyerek herkesi oy kullanmaya çağırdı. 
  • “Bu her şey çok güzel olacak anlamına gelmez ama önce diktatörün gönderilmesi gerekiyor” diyen gazeteci İrfan Cüre’de oy vermek için beklediği sıradan sadığa gelin çağrısı yaptı. Gazeteci Adil Yigit’te “Faşist bir diktatörlüğün gölgesinde yasaklar ve sonu cezaevleriyle biten bir yaşamı mı istiyoruz?” diye sordu.   

HAKAN TÜRKMEN- M. ZAHİT EKİNCİ

Avrupa’da Cumhurbaşkanlığı seçimin ikinci turu için binlerce seçmen, oy kullanmak için bulundukları temsilcilikler önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Yurt dışındaki seçmenler ilk günde sandıklara akın etti. YSK bir günde kullanılan oy sayısını 471 bin 734 olarak açıkladı. 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın verilerine göre ilk günde yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oy sayısı 452 bin 257. Gümrüklerde kullanılan oy sayısı ise 19 bin 477. 14 Mayıs seçimlerinde ilk gün sadece 51 bin 998 kişi oy kullanmıştı.
Yurt dışında yaşayan 3 milyon 416 bini aşkın seçmen 74 ülke ve 156 noktada oy kullanılacak. Her gün saat 08.00 ile 22.00 arası oy kullanılabilecek. Gümrük kapılarında ise oy verme işlemi 28 Mayıs’a kadar devam edecek. 

Kürt’üz vardık var olacağız
Almanya’nın başkenti Berlin’de 143 bin 800 seçmen kayıtlı. İlk günde 13 636 seçmen oy kullandı. Berlin ve Sachsen eyaletinde yaşayan Kürt seçmenler de oy kullanmak için Berlin konsolosluğuna geliyor. Oy kullanmak için gelen Urfa Birecikli Mehmet Demir, “Yurt dışı oyları demokrasi açısından hayati önem taşıyor. Kürtler olarak bu siyasi deklemde bizler her zaman vardık, var olmaya devam edeceğiz” diyerek özgür yaşam, demokratik ve eşit yaşam şartları için herkesin oy kullanması gerektiğini belirtti.

Özgür bir yaşam için
Yürüme zorluğu yaşayan 53 yaşındaki Rugas Bagok, oy kullanmak için Leipzig’ten 200 km yol katederek Berlin’e gelmiş. Bagok, “AKP-MHP rejimini göndermek için bizim oy kullanmamız şart. Kuzey Kurdistan’da açım, iş yok demek bile yasak. Yurt dışında yaşayan halklarımız refah içerisinde yaşarken neden oy kullanmak için gelmiyor” diye soran Bagok, özgür yaşam ve çocuklarımızın ölmemesi için oy kullanalım çağrısı yapıyor.