AKP'nin kentsel dönüşüm fiyaskosu

Toplum/Yaşam Haberleri —

Kaynartepe

Kaynartepe

  • Amed’in Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi, kentin en yoksul mahallerinden biri. Köyleri boşaltılan, Sur’da evleri yıkılanların da adresi olan Kaynartepe’de yaşayanlar, AKP’li belediyenin ‘kentsel dönüşüm’ adı altındaki rant projesiyle bir kez daha mağdur ediliyor. 

MUSTAFA DOĞAN / AMED

Amed’in en eski mahallelerinden olan ve 1990’lı yıllardaki köyleri boşaltılan yurttaşların zorunlu göç sonucu yerleştiği merkez Bağlar ilçesinin Kaynartepe Mahallesi, Rojava’daki savaş ve 2015’teki öz yönetim sürecinde devletin yerle bir ettiği Sur ilçesinin de yükünü sırtlamış durumda. 

Kentin en yoksul kesimini barındıran Kaynartepe Mahallesi’nin nüfusu resmiyette her ne kadar 21 bin görünse de reelde 80 bin kişi labirenti andıran sokaklarda sıra  sıra dizili konutlarda ikamet ediyor. Ağırlıklı olarak gündelikçi işçi, Suriyeli mülteciler veya katı atık toplayan kesimlerin yaşadığı mahallenin bir bölümü, AKP’li Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun öve öve bitiremediği “Kentsel Dönüşüm Projesinin” kurbanı olmuş durumda. İtirazlar sonucu mahkeme yıkımı durdursa da, mağdur olan ve evleri yıkılan aileler mahalleyi terk etmek zorunda kaldı.