Aktivistlere para cezası

Kadın Haberleri —

15 Eylül 2020 Salı - 16:01

  • Kadın katliamlarını kınama açıklamasına katıldıkları için aralarında SYKP Eşbaşkanı Canan Yüce’nin olduğu 5 kadına para cezası kesildi.

Muğla’da Pınar Gültekin’in katledilmesi üzerine kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla Mersin’in Pozcu ilçesinde 21 Temmuz’da yapılan açıklamaya katılan kadınlardan 5’ine toplam bin 960 TL para cezası kesildi. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından, aralarında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eşbaşkanı Canan Yüce’nin de bulunduğu 5 kadına kesilen para cezasına ise, “kabahatler kanununa muhalefet” gerekçesi gösterildi.  
Para cezası kesilenlerden Mersin Kadın Platformu üyelerinden Zeynep Kaya, Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ömer Akına konuştu. Kaya, cezanın “yıldırma politikası” olduğuna dikkati çekerek, “Kadınları alandan geri çekmek için para cezaları kesiyorlar. Bu tarz engellemeler kadınların sokaklardan çekilmesini sağlamaz. Giderek artan bir şiddet var ve bu şiddet devletin desteklediği bir şiddettir. Böyle bir süreçte bizleri sokaktan çekmek için bu uygulamalar yapılıyor” dedi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.