Almanya: MHP devlet yapılarında kadrolaştı

Dünya Haberleri —

24 Mart 2021 Çarşamba - 15:39

  • Die Linke’nin MHP'nin AKP hükümeti içindeki rolüne ilişkin verdiği soru önergesine Federal Hükümet’in verdiği yanıtta “MHP’nin devlet içinde kadrolaştığı” belirtildi.

 

Almanya’nın muhalefet partisi Die Linke, Ülkücü yapılanmaya ilişkin Federal Hükümet’e verdiği önergede MHP'nin AKP hükümeti içindeki rolünü sordu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, önergeye verilen yanıtta ”Federal Hükümet, MHP'nin siyasi taleplerinin Türk hükümet üyeleri arasında karşılık bulduğunu ve bu taleplerin düzenli biçimde yasalara girdiğini gözlemlemektedir. İlaveten Federal Hükümet, son yıllarda MHP çevresinden kişilerin devlet yapılarındaki oranının da farkedilir biçimde arttığına dair bilgi sahibidir" denildi.

Maas’ın açıklamaları utanç verici

Önergeyi veren Die Linke milletvekili Ulla Jelpke, yaptığı açıklamada “Erdoğan iktidarda kalmak için faşist MHP ile ittifaka her koşulda hazır. Bunun için MHP'nin programında yer alan konuları da üstleniyor ve MHP üyelerine devletin kapılarını da açıyor. Alman hükümeti, Ankara ile yaptığı görüşmelerde masada Ülkücülerin de görünmeyen bir partner olarak sürekli oturduğunun bilincine varmalı. Bu nedenle Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın Ankara'ya ilişkin çekimser ve onursuz açıklamaları giderek daha da utanç verici bir hal alıyor. Faşistler Alman hükümetinin partneri olamaz" diye belirtti.

Faşist MHP’ye bakarak islamcı AKP’nin sanki ondan daha iyiymiş gibi düşünülmesinin büyük bir hata olacağını dile getiren Jelpke, şunları belirtti: “Erdoğan barış sürecini sonlandırdığı 2015'ten beri müttefiki MHP'nin programındaki pek çok noktayı kendi hedefi haline getirdi. MHP kurultayından bir gün önce HDP'ye yönelik kapatma başvurusu Erdoğan'ın MHP'nin desteğini uzun süre garantilemek için verdiği bir hediyeydi.”

Bu faşistleri yasaklayacak mısınız?

Ulla Jelpke sunduğu önergede ayrıca Almanya’da Ülkücülere yasak getirilmesi konusunu da yeniden sordu. Verilen yanıtta "Federal Hükümet, hukuk devleti çerçevesinde sahip olduğu imkanlarla aşırıcılık hedefleri güden gruplara karşı her daim mücadele etmeye hazırdır. Buna, söz konusu grupların yasaklanmasının gözden geçirilmesi de dahildir. Halihazırda gözden geçirilen olası yasaklamalar konularında ise Federal Hükümet prensip olarak görüş belirtmez" diye belirtildi.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.