Almanya enerji tasarrufu yapıyor 

Dünya Haberleri —

Kuzey Akım 1 gaz hattı

Kuzey Akım 1 gaz hattı

  • Son yılların "en büyük enerji krizini" yaşayan Almanya enerji ve su tasarrufuna gidiyor. Berlin'de enerji tasarrufu için 200 yapı gece ışıklandırılmayacak. Hannover’de de kışa kadar kamu binalarındaki musluklardan sadece soğuk su akacak.

Almanya'nın başkenti Berlin'de gaz ve elektrik fiyatlarının artmasının ardından enerji tasarrufu için kamuya ait birçok bina gece ışıklandırılmayacak. Zafer Anıtı, Devlet Operası, Berlin Katedrali, Berlin Belediye Binası, Yahudi Müzesi, Charlottenburg Sarayı, St. Nikolai ve St. Marien kiliseleri, birçok heykel ve köprü gibi 200'e yakın yapının, kademeli şekilde 3-4 hafta süreyle ışıklandırılmayacağı duyuruldu.

Hannover'de sıcak su kesintisi 

Hannover kentinde de enerji tasarrufu için bir dizi önlem alındı. 1 Ekim-31 Mart arası dışında kamu binalarının ısıtılmaması, buralarda ve kreşlerde sıcaklığın 20 santigrat derece tutulması, kalorifer ve havalandırmaların daha az çalıştırılması, lavabolarda sıcak su kullanılmaması, kentte birçok yapının ışıklandırılmasına son verilmesi, yüzme havuzlarının gaz ile ısıtılmaması, spor salonlarının derecesinin 15 santigrat olması ve buralarda sıcak suyla duş alınmaması, fıskiye ve çeşmelerin kapatılması gibi tedbirler yer alıyor.  

Gaza ek vergi geliyor 

Öte yandan federal hükümet, tedarikçilerin iflasını önlemek için gaz fiyatlarına 1 Ekim itibarıyla ek vergi uygulayacak. Ekonomi Bakanı Robert Habeck, verginin kilovat saat başına 1.5 euro cent ile 5 euro cent arasında değişeceğini dile getirdi. Bu önlemin enerji piyasasını istikrara kavuşturmak için alındığını söyleyen Habeck, “Kasım ayında (gazın) tam olarak ne kadara mal olacağı bilinmiyor, ancak acı haber şu ki, hane başına kesinlikle birkaç yüz euro olacak" ifadesini kullandı. Vergi artışıyla ilgili daha fazla detay ağustos ayında açıklanacak. 

BERLİN

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.